Opoziční šance: politika komunikace - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Opoziční šance: politika komunikace

Opoziční šance: politika komunikace

Novoroční sjezdy a volební kongresy tří nejsilnějších stran demokratické opozice nepřinesly to, co od nich mnozí čekali. Nová vedení projevila jen vlažnou ochotu ke spojování do volební koalice, která by mohla porazit hnutí ANO. ODS, Piráti i lidovci chtějí jet dál důsledně po své koleji, jakkoliv se předvolební spolupráci úplně nebrání. Jak konkrétně by mohla vypadat, ale nikdo moc vymýšlet nechce, což je necelé dva roky před volbami prakticky totéž, co rezignace na společný volební postup.

ODS, která ještě loni v létě s TOP 09 a STAN mluvila o potřebě jednat o předvolební spolupráci, se tím evidentně moc netrápí. Její kongres byl nejvíce ze všeho kongresem sebeuspokojení, poklepáním po ramenou, které staronový předseda ODS Petr Fiala okořenil sebevědomým názorem, že ODS vyhraje příští volby, protože má vítězství ve své DNA.

Sebeuspokojení se ODS už jednou nevyplatilo, to když v 90. letech ve volbách tvrdila, „dokázali jsme, že to dokážeme“, s čímž voliči bohužel nesouhlasili a dali to u voleb najevo. ODS dnes tvrdě kritizuje působení ANO ve vládě i dotační aféry premiéra Andreje Babiše, evidentně to pro ni však není dostatečný důvod, aby se kvůli tomu vzdala části své stranické suverenity a v zájmu vítězství ji sdílela s ostatními. Situace je možná vážná, ale jak vidno, ne tak kritická, aby se politické strany spojovaly proti silnému společnému nepříteli. A tak se na české politické jeviště opět vrací krásná floskule – o koalicích se jedná až po volbách.

K témuž, zdá se, došla i KDU-ČSL. Její nový předseda Marian Jurečka už jednou s Andrejem Babišem ve vládě byl a spolupracovalo se mu dobře, zjevně by to zvládl i podruhé. A tak si nechává otevřenou cestu. Sám by teď chtěl s lidovci hlavně „vystoupit z davu opozice“, tedy být vidět více na úkor ostatních kritiků Babišovy vlády.

Ani Piráti se do spolupráce nehrnou. ODS je pro ně, podobně jako ve vystoupeních premiéra, pořád temná strana minulosti a Petr Fiala „fíkový list“, který tuhle perfidní korupční podstatu má zakrýt. S takovouto „důvěrou“ těžko jednat o nějaké volební koalici. Piráti vycházejí ze své negativní pražské zkušenosti, ostatně jako strana vyrostli v odporu proti komunálním pražským politikům ODS. Na překročení svého pražského stínu na republikové úrovni zatím nemají dostatek pragmatické politické síly a dopředu je neposunul ani tlak statisíců lidí na demonstracích v ulicích.

Že předvolební protibabišovská koalice zřejmě nebude, nemusí být žádná tragédie. ANO, které stále suverénně vede volební prognózy, sice získá kvůli roztříštění scény nějaké mandáty navíc, ale to ještě neznamená, že opozice nemůže vyhrát. Nicméně k tomu by demokratická část opozice musela mít přitažlivé a konkurenceschopné programy a o těch se na sjezdech a kongresech moc nemluvilo. Ať už ale budou programy jakékoliv, opozice musí Babiše porazit v jiné politické disciplíně, která dnes vyhrává volby, a tou je komunikace. Můžete mít sebelepší program, s lidmi a pro lidi a kvůli lidem, ale když ho spolu se svým vstřícným a milým, pracovitým úsměvem nedostanete potenciálním voličům do hlav a pod kůži, nemáte ve volbách šanci.

Obrovský politický úspěch Andreje Babiše je především velká lekce z moderního PR, ze schopnosti mluvit všemi možnými kanály i k těm, kteří většinou nechtějí nic slyšet, ze schopnosti vnutit se každému a zůstat v jeho mysli jako čip vpálený do mozkové kůry. Dokud opozice neotevře uši lidem, kterým chce v politice sloužit, nic se na české politické scéně nezmění. Cesty opozice jsou teď jen dvě: čekat věčně v zákopech vlastní spokojenosti, až nějaká nová krize položí Babiše na lopatky, anebo věci popostrčit a investovat veškerou energii do modernizace a zintenzivnění své komunikace s voliči. V době fanouškovské demokracie, kdy se z politika stala mediální show, to nepůjde jinak než druhou cestou. Politika je komunikace, na víře v zázraky se stavět nedá.

Opoziční šance: politika komunikace
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze