ODS opět mobilizuje voliče. Nyní už ale nudí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

ODS opět mobilizuje voliče. Nyní už ale nudí

,
ODS opět mobilizuje voliče. Nyní už ale nudí

Občanská demokratická strana na svém republikovém sněmu ukázala, proč i současná pravicová jednička má podle průzkumů jen mizivou voličskou podporu mezi deseti a jedenácti procenty. Představený program je totiž v lepším případě stokrát omletý. A také „falešný a prázdný“, slovy klasika, který o falešnosti ví své.

Předseda ODS Petr Fiala táhne do voleb se skutečně vznešenými ideály. „Chceme hájit svobodu, chceme hájit demokracii v této zemi, protože cítíme, že obě tyto podstatné věci jsou u nás v ohrožení,“ prohlásil. Ano, skutečně jde o šéfa strany, která za svých vlád proslula brutálním porušováním demokratických pravidel.

Za premiéra Mirka Topolánka se ODS proslavila mimo jiné zásahy výkonné moci do justice při vyšetřování podezření Jiřího Čunka, tehdejšího šéfa lidovců, z korupce. Aktéři si za to vysloužili nálepku „justiční mafie“. Zjevnější porušení dělby moci a demokratických pravidel do té doby zřejmě země nezažila.

Následně se celá strana dostala do područí lobbistů typu Marka Dalíka. Konec další vlády ODS – kabinetu Petra Nečase – byl už jen nedůstojnou fraškou.


Vedení ODS definitivně schválilo program i kandidátky

 Zleva místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, předseda ODS Petr Fiala, poslanec Zbyněk Stanjura a mluvčí strany Jana Havelková během představení billboardové kampaně


Ani další výroky ale voliče nemohou příliš oslovit. Stejně jako v roce 1998 totiž ODS mobilizuje veřejnost. Tentokrát nikoliv proti ČSSD, ale proti hnutí ANO Andreje Babiše. „Chceme také zabránit jednobarevné vládě exministra financí, zabránit tomu, aby ve vládě mohli být komunisté,“ tvrdí Fiala.

Podobně se vyjadřoval rovněž Václav Klaus, když vedl ODS do předčasných voleb v roce 1998. Heslo „Doleva, nebo s Klausem“ mělo vyburcovat voliče proti ČSSD v čele s Milošem Zemanem. Ani ostrá kampaň tehdy oběma politikům nezabránila uzavřít mocenský pakt v podobě opoziční smlouvy, která otevřela stavidla korupce. Mobilizace ODS je proto nutné brát s notnou rezervou.

Aspoň tedy, že ODS zbývá program. Ostatně podle Fialy smysl demokratické politiky je nabídnout kvalitní program, získat pro něj podporu a pak ho uskutečňovat. To ale ODS rozhodně nenabízí, pokud ovšem pomineme pár ideologických slintů o nižších daních a jak se všichni budeme mít dobře. A s takovým programem se rozhodně díra do světa udělat nedá. Takže nezbývá, než ODS popřát další čtyři roky na okraji politické scény.

Přečtěte si další komentáře autora:

ČSSD připomíná před volbami slona v porcelánu

Zoufalá ČSSD provedla zoufalý pokus

Mučedník a učedník

Co kuřáci netuší aneb Jak by s jejich zlozvykem zatočil volný trh, po kterém tolik volají


Ohodnoťte tento článek
Diskuze