Obrana zdolala po třech letech noční můru ze Sokolova - Euro.cz

Přihlášení

Obrana zdolala po třech letech noční můru ze Sokolova

,
Obrana zdolala po třech letech noční můru ze Sokolova

Česká armáda splnila předvolební slib hnutí Andreje Babiše a letos v září konečně otevře sokolovský středoškolský vojenský obor.

Jestli něco vyčuhovalo z letošní vítkovské maršparády ke Dni ozbrojených sil ČR, pak to bylo několik vět Lubomíra Metnara (za ANO), který mohl veřejně prohlásit, že se podařilo dotáhnout plán jeho předchůdce Martina Stropnického a karlovarské hejtmanky Jany Vildumetzové (oba ANO): „Společné úsilí ministerstva, armády a Karlovarského kraje přineslo ovoce. Od září tak bude v Sokolově otevřena pobočka Vojenské střední školy Moravská Třebová se třídou zaměřenou na strojírenství.“

Přestože jsou tyhle „pondělníky“ na webu Euro.cz proslulé kritickým postojem k ministerstvu obrany, teď je třeba chválit. Trvalo to sice tři roky, kdy se vojenští náboráři dostávali do nelichotivých a někdy i trapných situací, když několik měsíců usilovně lákali nové středoškoláky do Sokolova, aby pak oznámili, že přijímačky zvládli dvě nebo tři děti, a obor se tudíž nebude otevírat.

Letos je ovšem situace jiná. Do nové třídy by měla nastoupit dvacítka žáků a armáda si bude moct zapíchnout další vlaječku na mapě České republiky. Její – tedy alespoň symbolická – přítomnost v Karlovarském kraji je minimálně dobrým marketingovým tahem. Uznání si zaslouží i samotný ministr Lubomír Metnar, který, narozdíl od své předchůdkyně Karly Šlechtové, zběsilou předvolební myšlenku Stropnického a Vildumetzové z roku 2017 přejal a dotáhl ji.

Detailnější pohled nicméně ukazuje, že se muselo hodně „čarovat“, aby česká armáda ideu politiků, o níž si můžeme myslet cokoliv, splnila. Ukázalo se totiž, že úspěšnému rozjetí nového oboru na Integrované střední škole technické a ekonomické Sokolov musí předcházet několik nestandardních opatření.

Aby vůbec děti prošly přijímacím řízením, vojsko třeba muselo po nátlaku karlovarského hejtmanství snížit požadavky na školáky. Slevilo u češtiny a především při přezkoušení z tělocviku, který byl v minulosti pokaždé tím nejbolavějším místem sokolovských přijímaček.

I proto je zřejmé, že bez dříve nemyslitelných kompromisů by se sokolovský vojenský obor nikdy neotevřel a že v roce 2017 šlo jen o nepromyšlený předvolební slib, jímž chtělo hnutí ANO obklopené velením armády na poslední chvíli získat další voliče v karlovarském regionu.

Teď, když se tříleté úsilí náborářů a balík utracených peněz konečně překulily do hmatatelného výsledku, se sluší popřát, aby zájemci přicházeli i v dalších letech a o školu byl stále zájem.

Jedno poučení by si měla vzít i armáda – sokolovský případ totiž ukazuje, jak ošemetné je, když se vojáci stanou aktivními účastníky předvolebního boje. A jak se tenhle aktivismus dokáže obrátit proti nim. Kdyby totiž generální štáb před třemi roky ministra Stropnického zarazil a sokolovský obor hned od startu společně připravovali tak, jak se dlouholeté vize chystat mají, ušetřil by si nejen trapné momenty se všehovšudy dvěma přijatými školáky, ale i řadu kritických článků.

Diskuze