Nespolehlivý spojenec USA

 Gallistl 25. května 2017, 13:54  -  Vladan Gallistl
25. května 2017, 13:54

Americké bezpečnostní složky se postaraly o skandál, když jim unikly fotografie a informace ohledně teroristického útoku v Manchesteru, které zveřejnil list New York Times. Kvůli úniku jim britská policie přestala poskytovat další informace. Američané tak stále více vypadají jako ti, kteří neumí držet jazyk za zuby. Není to totiž první únik citlivých informací, za kterým stojí američtí představitelé.

Pusu na špacír si pustil v poslední době rovněž americký prezident Donald Trump, který o citlivých informacích hovořil s ruskými představiteli. Údaje se přitom týkaly Izraele, hlavního spojence USA na Blízkém východě.

Na současném úniku je přitom nejhorší myšlenka, že se jedná o pokračování vzájemného souboje bezpečnostních složek s Bílým domem. Již po příchodu Trumpa do Washingtonu bylo totiž zřejmé, že bude mít napjaté vztahy s celou řadou tajných služeb. Ty ostatně ostře zkritizoval před svou inaugurací, kdy je obvinil z úniku tajných informací, které o něm údajně sbíraly ruští zpravodajové. „Je to skandál a důrazně říkám, že je to něco, co by se stalo a stávalo v nacistickém Německu,“ zkritizoval tehdy tajné služby Trump. Podle něj dovolily únik informací, které označil za lživé.


Česká stopa v manchesterské tragédii:

Údajný útočník z Manchesteru letěl přes Prahu


A napjaté vztahy na americké scéně evidentně panují i nadále, když z FBI v minulých týdnech unikly poznámky o schůzkách dnes již bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho s Trumpem. Podle nich Trump požádal Comeyho, aby zastavil vyšetřování jeho bezpečnostního poradce Michaela Flynna kvůli vazbám na Rusko.

FBI a další bezpečností složky tak evidentně Trumpa nemusí a tato nevraživost je vzájemná, když prezident jednotlivé tajné služby řádně pročistil. Pouštění informací od spřátelených služeb do tisku přitom poškozuje Trumpův obraz. Prezident navíc bude muset aktuální únik vysvětlovat britské premiérce Therese Mayové na probíhajícím summitu NATO.


Připomeňte si událost v Manchesteru minutu po minutě:

Manchester: Sebevražedný terorista zabil na koncertě 22 lidí


Pokud bylo ovšem skutečně záměrem úniku informací od Britů poškození Trumpa ve světě, šlo o nesmírně lehkovážný krok. Únik fotek a informací z teroristického útoku totiž mohl poškodit policejní vyšetřování v Británii a v nejhorším případě ohrozit i její obyvatele. A je celkem jedno, zda k úniku došlo kvůli vzájemnému vyřizování účtů v USA, nebo kvůli pochybení jednotlivce.

Ať tak, nebo tak Spojené státy získávají nálepku nespolehlivého spojence, kterému je lépe neposkytovat citlivá data, aby se nedostaly do rukou nepřátel, nebo neprosákly na veřejnost. A to by bylo to poslední, co by boj s teroristy potřeboval. Vyhrát se totiž bez mezinárodní spolupráce nedá.

Přečtěte si další komentáře Vladana Gallistla:

ČSSD se topí v Babišových dluhopisech

Zeman neví o „dolních deseti milionech“ vůbec nic

Nečekaný dárek z Hradu pro Sobotku

Mračna z USA i Číny

Tragická komunikace „komunikátora roku“


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vše, co potřebujete na poslední chvíli vědět o daňovém přiznání na jednom místě
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Hodně silný ARM desktop: Gigabyte uvádí 64jádrovou pracovní stanici s CPU ThunderX2
Elon Musk může postavit na hlavu to, jak žijeme
Cnews FM: Dva a půl roku s Windows 10. Jaké funkce se povedly a jaké ne? [podcast]
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Hry pro příležitostné hráče