Není člověk v tísni jako člověk v tísni - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Není člověk v tísni jako člověk v tísni

,
Není člověk v tísni jako člověk v tísni
Zdroj: Mladá fronta

Naše největší humanitární organizace propásla skvělou příležitost, jak zavřít pusu kritikům a o něco vylepšit svůj obraz v očích veřejnosti. Řeč je o společnosti Člověk v tísni. V době dramaticky se zhoršující situace okolo šíření nového typu koronaviru se ze standardního PR sdělení snadno může stát něco, co vás v očích občana vynese do nebes, anebo je naopak okamžitě použito proti vám. Nejnověji se o tom přesvědčila společnost Člověk v tísni (ČvT).

Celý minulý týden rostl počet těch, co onemocněli rychle se šířícím virem označovaným jako COVID-19. Občané Česka byli zahlceni mnohdy i protichůdnými zprávami. Strach, nejistota, run na obchody a vládní garnitura, která postupně sahala k tvrdším opatřením ve snaze zabránit dalšímu nárůstu nemocnosti. V záplavě těchto zpráv by si jeden těžko všiml, jak se aktuálně prezentuje nezisková organizace. Natož se pouštěl do nějaké kritiky. Nicméně ČvT šel, jak říká ve své fotbalové satiře herec Petr Čtvrtníček, štěstíčku naproti.

V pátek třináctého večer, tedy více než 24 hodin po vyhlášení nouzového stavu v České republice a v době, kdy bylo jasné, že dramatický nedostatek ochranných potřeb zejména pro zdravotnický personál je časovanou bombou a může mít zcela nedozírné následky, umísťuje ČvT na sociální sítě zprávu, že na severu Sýrie se odehrává největší humanitární krize od začátku války a žádá o pomoc pro ty nejpotřebnější rodiny s dětmi. A přikládá tabulku, kolik kilo rýže nebo mouky nakoupí za jakou částku a kolik je toho potřeba pro jednu tamní rodinu na jeden měsíc.


Které obchody smí být otevřené? Odpovědi na dotazy podnikatelů ohledně opatření proti koronaviru


Krátce na to vydává ČvT další zprávu coby oficiální vyjádření této organizace k situaci okolo koronaviru. I my jsme své fungování přizpůsobili, omezili jsme provoz na pražské centrále, naše pobočky v Česku a mise v zahraničí řešíme jednotlivě s ohledem na situaci v místě. Naší prioritou je zachovat stávající programy a dál pomáhat lidem v tísni například v Sýrii, kde eskalují boje a v pohybu jsou statisíce lidí, stojí v prohlášení.

Nevhodné načasování a zdůraznění pomoci v zahraničí jako priority spustilo lavinu kritiky. Zástupce ČvT se pak snažil na facebookových stránkách reagovat na stovky komentářů, mnohdy rozčílených a pobízejících k tomu, že by ČvT mohl teď pomáhat také v Česku. Upozornil jen, že roušky ani respirátory ČvT nemá, že organizace situaci analyzuje, jak by mohla pomáhat, a doporučuje, že je zatím nejlepší zůstat doma a nešířit nemoc. Rovněž se tam objevila zmínka, že ČvT už v Česku pomáhá formou terénních sociálních prací zaměřených na děti a mládež.

Jen pro připomenutí, v roce 2018 získal ČvT coby podporu od českého státu 137 milionů korun a utratil za aktivity v Česku 177 milionů korun, jak vyplývá z poslední výroční zprávy ČvT. Člověk v tísni přitom ročně utratí přes dvě miliardy korun a to v drtivé většině za své aktivity v zahraničí. Jistě by této organizaci slušelo lepší gesto směrem ke své domovině než v aktuálně vypjaté situaci apelovat na občany, ať přispějí na pomoc v zahraničí. A nebo se jen stačilo držet hesla mlčeti zlato.


Posílení imunity. Kysané nápoje a fermentovaná zelenina obohatí střevní mikrobiotu i život


Není člověk v tísni jako člověk v tísni
4.3 (85.38%) 104 hlasování
Diskuze