Nemovitosti (ne)porostou do nebes - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nemovitosti (ne)porostou do nebes

,
Nemovitosti (ne)porostou do nebes
Zdroj: Mladá fronta

Ještě před dvěma týdny věštili developeři, že letos ceny nemovitostí porostou o pět procent, třebaže to bude proti minulým létům zpomalení. Dnes už nikdo nemůže pochybovat, že hospodářská recese s sebou přinese i pád cen bytů a domů. Podle hloubky krize se ceny propadnou klidně o deset až patnáct procent.

Někteří developeři jsou už natolik zoufalí, že věří ve virtuální prohlídky nemovitostí. Ano, zájemci se na bydlení, v němž stráví další desítky let svého života, rádi podívají virtuálně, avšak bez osobní prohlídky ji nekoupí. Tím spíše, že se budou raději zamýšlet nad tím, jestli zaměstnavatel po odeznění koronavirové karantény jejich místo nezruší. Živnostníci pak už dnes přicházejí o množství nasmlouvaných zakázek, takže určitě přehodnotí plány na nákup nemovitosti, jejíž cena dosahuje často desetinásobku průměrné roční mzdy.

Dnes zveřejněné údaje o důvěře v českou ekonomiku tento trend potvrzují. V březnu meziměsíčně důvěra klesla o 3,2 bodu na 94,4 bodu. Níže byl přitom podle Českého statistického úřadu indikátor důvěry naposledy v říjnu 2013, tedy v době ekonomické recese. V průmyslu dokonce klesla nejvýrazněji od únoru 2009 a to přesto, že relativně velká část respondentů podle statistiků dotazník vyplnila začátkem měsíce, kdy se situace v souvislosti s šířením koronaviru nemusela jevit natolik kritická.

Ceny nemovitostí budou klesat i kvůli tomu, že se na trhu zvýší nabídka v důsledku nesplácených hypotečních úvěrů. Řada lidí zjistí, že přecenila své síly a nedokáže splácet desítky tisíc měsíčně, když mají výpadky příjmů a nejisté vyhlídky do budoucna. Mnohem dřív se však na trhu objeví spekulativně nakoupené byty, které kupci využili k uložení svého kapitálu a dnes budou potřebovat hotovost. Bankéři přiznávají, že takto byla v poslední době nakupována minimálně třetina všech nemovitostí buď cizinci či movitějšími Čechy.

Potíže budou mít developeři, kteří nyní staví drahé nové projekty (kvůli mzdám dělníků a cenám stavebního materiálu) a nebudou je chtít prodávat pod náklady. Lidé raději zůstanou v nájmu či v současném bydlení, a své plány koupit si luxusnější nemovitost odloží na lepší časy. Ty ale bohužel hned tak nepřijdou.

Nemovitosti (ne)porostou do nebes
4 (80.22%) 92 hlasování
Diskuze