Nekonečně rostoucí ceny bytů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nekonečně rostoucí ceny bytů

,
Nekonečně rostoucí ceny bytů
Zdroj: Mladá fronta

Když člověk mluví s developery a prohlíží si jejich statistiky, málem by uvěřil, že ceny bytů a domů porostou do nekonečna. Do karet jim samozřejmě hraje to, že bohatší i méně bohatí Češi vesměs věří, že je to nejlepší investice a nic se s ní nestane. Problém však vzniká hlavně u lidí, kteří si dům či byt pořídili na úvěr, postihla je pandemie a přijdou v příštích měsících o práci.

Příklad hypoteční krize ve Spojených státech je starý jen dvanáct let. A už na něho všichni zapomněli. V Česku se argumentuje hlavně tím, že v hlavním městě je bytů stále nedostatek, a proto ceny klesat nebudou. První známkou, že se ceny nemovitostí zhoupnou, jsou data portálu Bezrealitky, podle nichž ceny bytů v Praze mírně klesají.

Splácíte hypotéku?

Praha je odlišná od zbytku republiky, protože ceny jsou určovány do velké míry i mezinárodní poptávkou. Ta nyní opadla. Zmizeli zahraniční turisté, což pociťují tisíce poskytovatelů krátkodobých pronájmů. Řada z pronajímatelů koupila v době boomu své nemovitosti na úvěr, nyní vypadly jim téměř stoprocentně příjmy, takže se dá očekávat, že je v příštích měsících budou dávat na trh.

Developeři se shodují, že zmizela také poptávka ze strany zahraničních investorů, jak z Ruska a postsovětských republik, tak ze západní Evropy, kde vládne kvůli covidu-19 stejná nejistota jako v Česku. Tím se vysvětluje, proč se ceny v Praze už nyní mírně propadají nebo stagnují, a ve zbytku republiky zatím mírně rostou.

Proti poklesu cen jde obrovská nabídka levných hypotečních úvěrů a zatím velmi nízká nezaměstnanost, za kterou stojí fiskální stimuly vlády po jarní části pandemie. Lidé si tak pořizovali i během druhého a třetího čtvrtletí nové bydlení. České banky mají ve svých bilancích čím dál větší množství hypotečních úvěrů, které jsou podstatným zdrojem jejich výnosů v situaci, kdy ČNB výrazně snížila úrokové sazby a firmy jsou s investicemi opatrné.

Podle Institutu plánování a rozvoje (IPR) zažívá hlavní město největší výstavbu za poslední dekádu. V Praze se v září stavělo nebo bylo letos dokončeno 137 developerských projektů, ve kterých vznikne 14 450 bytů. Celkově se dá podle IPR očekávat, že v metropoli letos a příští rok vznikne 5500 až 6000 bytů, v případě roku 2022 by to mohlo být i výrazně přes 6000.

Vzhledem k vyšší nezaměstnanosti, která zcela určitě přijde v příštích měsících, a nejistotě ohledně budoucnosti, se dá čekat, že ani poptávka po koupi nového bytu nebude závratně vysoká. A ceny nemovitostí se zhoupnou směrem dolů.