Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta

Někde moc, jinde velmi málo

 Zámečník 29. listopadu, 17:00  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta
29. listopadu, 17:00

V polovině století klesne globální porodnost pod hranici prosté reprodukce.

Dokud platilo, že dítě má jedna ústa na krmení, ale dvoje ruce na práci, bylo zvykem oplývat potomky, přičemž chudoba rodičů právě z tohoto důvodu fungovala spíše jako afrodiziakum než jako antikoncepce. Děti představovaly nikoli zátěž rodinných rozpočtů, ale naopak - od velmi raného věku - jejich nezanedbatelný příspěvek.

Platilo to na českém venkově v 19. století, stejně jako kdekoli v tehdejší Evropě, Americe, Číně nebo Indii. Hodně dětí znamenalo nejen boží požehnání, ale dokud každá další ruka přiložená k dílu vynášela víc, než spotřebovávala, posilovalo to rodinu jako ekonomický celek, navíc v jednom balíčku s penzijním pojištěním rodičů. Filiální pieta, tedy morální závazek ctít otce svého i matku svou a starat se o ně ve stáří, je nedílnou součástí všech velkých náboženství a třeba v čínské kultuře je mimořádně silně přítomen dodnes.

Děti v satanských mlýnech

Nástup průmyslové revoluce a urbanizace by samy o sobě ke snížení porodnosti nestačily, neboť dětská práce byla v dickensovských satanských mlýnech alias dobových továrnách velmi oblíbená a poptávku po dětské práci raná industrializace spíše zvyšovala. V mezinárodních historických srovnáních je potřeba vnímat rozdíly ve struktuře jednotlivých ekonomik.


Přečtěte si také:

Esej: Planeta afrických žen


Platí, že v malých rodinných podnicích, lhostejno zda v zemědělství, řemeslné výrobě, nebo ve službách, je práce rodinných příslušníků samozřejmostí a po vyučování často pomáhají i školáci (viz vietnamské večerky).

V Itálii v roce 1881 pracovalo přes 80 procent chlapců ve věku deset až 14 let a skoro polovina stejně starých děvčat. V Británii to bylo ve stejné době a stejné věkové skupině 36 procent chlapců a pětina dívek, což je úroveň, na kterou se Itálie dostala o třicet let později.

Děti v satanských mlýnech, ilustrace ( Autor: Profim