Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika

,
Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika

Vědci ze skupiny WorldPop britské University of Southampton na svém modelu pomocí anonymních dat spočítali, o kolik by dnes bylo na světě méně nakažených, kdyby čínská vláda o nákaze novým typem koronaviru nelhala a zareagovala hned. Zjistili, jak moc načasování, organizace a kombinování nejrůznějších opatření ovlivňují rychlost šíření nemoci.

Pokud by Čína světu i sama sobě přiznala šíření viru o týden dříve, bylo by dnes o 66 procent méně nakažených. Pokud by to zvládla o dva týdny dříve, postihl by vir až o 86 procent méně lidí. A v případě opatření přijatých o tři týdny dříve než ve skutečnosti, by ke světové pandemii patrně vůbec nedošlo – šíření by kleslo dokonce o 95 procent. 

Je Čína zodpovědná za globální pandemii koronaviru?

Ale na rozdíl od těchto modelů jsme v situaci, kdy se koronavirem do konce tohoto týdne nakazí na celém světě milion lidí. A primární zodpovědnost za to nese právě Čína a možná ještě více totalitní forma její vlády. Ta má na svědomí tutlání narůstajícího problému v duchu dobrých černobylských tradic. Vláda se zveřejněním toho, co se děje, několik týdnů váhala.​


Komentář: Proč některá letadla nejsou vidět


Výzkumníci ze Southamptonu přitom zjistili, že detekce nemocných, jejich následná izolace a také rušení velkých akcí nebo uzavření škol mají největší pozitivní dopad na snížení šíření onemocnění. Jenže k tomu všemu potřebujete dát veřejnosti jasně najevo, že se ve společnosti něco děje a že vláda nemá situaci pod kontrolou. K tomu se totalitní režimy nerady přiznávají. Zvlášť když nejsou vystaveny přísné kontrole svobodných médií. 

Pokud by média mohla v Číně fungovat stejně jako v západních demokraciích, je nepochybné, že by se o šíření nemoci dozvěděly brzy miliony lidí, z nichž někteří v minulých týdnech naopak viru zbytečně podlehli. A to hlavně kvůli tomu, že nebyli včas informováni. Šíření koronaviru v Číně jasně ukazuje, jak životně důležité je svobodné informování. 

A je vidět, že se Peking z následků tutlání počátků koronavirové krize v ničem nepoučil. V těchto dnech čínská média „pro změnu” ovládá propaganda o tom, jak Čínská lidová republika „nezištně” pomáhá skoro všem evropským zemím bojovat s virem. V televizi se opakují záběry čínských letadel naložených rouškami a respirátory. Sličné moderátorky ale taktně mlčí o tom, kolik miliard za tuto „pomoc” musely evropské země zaplatit. Jen Česko stojí čínská „humanitární mise” miliardu korun týdně. 

To není žádná pomoc, ale chladný obchod, který je následně pragmaticky využit pro masírování mozků čínských občanů. Čína tak z celé krize vychází jako humanitární velmoc, bez jejíž dobročinnosti by svět zřejmě ​spadl do záhuby.

Závěr koronavirové pandemie by ale měl být úplně jiný: Jakmile budou na světě i nadále existovat totalitní režimy a země bez svobodných médií, je hrozba celosvětového umírání na nové nebezpečné nemoci stále extrémně vysoká.

Nejdřív rozšíříme virus a pak vám rádi prodáme ochranu. Vaše Čínská lidová republika
4.3 (85.37%) 67 hlasování
Diskuze