Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 První poslední Petra Weikerta
První poslední Petra Weikerta
Autor: Euro.cz

Na každého si posvítím

 Weikert 12. listopadu, 14:39  -  Petr Weikert
 První poslední Petra Weikerta
První poslední Petra Weikerta
Autor: Euro.cz
12. listopadu, 14:39

Třicet let po převratu má policie dostat znovu šanci využívat při vyšetřování informace tajných služeb.

Babišův kabinet přišel na to, jak při vyšetřování utáhnout šrouby. Vláda schválila zákon, který umožní v trestním řízení použít v určitých případech informace tajných služeb, pokud sama policie nezíská na podezřelé dostatek důkazů. Jde o zcela zásadní propojení tajných služeb a policie, které opozice přirovnává k novodobé StB. Ač jsou ta slova poslance Marka Bendy (ODS) možná až příliš silná, je pravda, že o změně poměrů v Česku chystaná novela zákona o policii leccos vypovídá.

Země má za sebou několik politických kauz, které s pompou začaly, ale skončily dost rozpačitě. Vzpomeňme blahé paměti na premiéra Petra Nečase a údajnou klientelistickou síť, kterou kolem něj měla upříst jeho nynější manželka a bývalá sekční ředitelka kabinetu Jana Nečasová. Vyšetřovatelům se v této věci nezadařilo zdaleka tak, jak si přáli. Pokud by v této i dalších kauzách v budoucnu mohly aktivně policii pomáhat informace tajných služeb, měli bychom zcela jistě dnes na stole příběh s úplně jinými konturami, nehledě na vinu nebo nevinu podezřelých.

Nečasova vláda kdysi odbrzdila vyšetřování velkých kauz, sklidila za svou odvahu potlesk a její dítě ji následně sežralo. I Babišovu kabinetu se z různých důvodů hodí rychle rozlousknout klíčové kauzy, například typu OKD. Ale stejně jako v případě Nečasova kabinetu si musí vláda uvědomit, že jde o dvousečnou zbraň. A je nucena vzít na vědomí zejména to, že touha potopit kohokoliv, ať právem či neprávem, nemůže vést k prolomení dogmatu, že práce policie a tajných služeb není v demokratické zemi totéž.

Má mít policie možnost využít v trestním řízení informace tajných služeb?