Mzdový armageddon - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mzdový armageddon

,
Mzdový armageddon
Zdroj: Mladá fronta

Ministryně práce Jana Maláčová oznámila, že se vláda bude zabývat dalším zvýšením minimální mzdy. Zřejmě ve snaze zachránit pracovní místa.

Zvyšovat minimální mzdu v době, kdy firmy likviduje série vládních opatření proti šíření koronaviru je hazard. Už nyní jsou v ohrožení desítky tisíc pracovních míst. Projde-li další zvýšení dolní hranice výdělku, kterou smí zaměstnavatel svým lidem vyplácet, ohrožených pozic bude mnohem víc.

Souhlasíte s nárůstem minimální mzdy?

Vláda zakázala velké části ekonomiky fungovat, teď chce diktovat této části ekonomiky, jak má platit své zaměstnance, působí to trochu jako špatný vtip. Ono totiž nejde jen o zaměstnance pobírající minimální mzdu, ale i o ty, kterým se díky tomu zvedne zaručená mzda.

Pokud někdo zaměstnával za minimální mzdu například zdravotně postižené, je vysoce pravděpodobné, že nyní přestane. Není-li zvýšení mzdy doprovázeno vyšší efektivitou, zaměstnanec se přestane firmě vyplácet, žádná společnost si takto nenechá ukrajovat ze zisku.  A zdražovat svou produkci se v současné situaci odváží jen málokdo.

Možná by stálo uvažovat o tom, že každý ministr, který svými nápady výrazně zasahuje do života firem, by měl nejprve založit vlastní firmu, řídit ji, zaměstnávat lidi, rozvíjet podnik a především by neměl zkrachovat. To by to potom panečku vypadalo. Možná by si pak ministryně Maláčová to zvýšení minimální mzdy rychle rozmyslela.

Trochu to připomíná výrok šéfa Pirátů Ivana Bartoše, který prohlásil: My všichni táhneme za jeden provaz, jenom mám pocit, že pan premiér za něj táhne opačným směrem. Netáhne teď opačným směrem ministryně Maláčová?

Mzdový armageddon
4.2 (83.53%) 17 hlasování
Diskuze