My, cyničtí a zrádní - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

My, cyničtí a zrádní

,
My, cyničtí a zrádní

Když se před pár dny sešli premiéři zemí Visegrádské skupiny s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, nebyla to úplně přátelská párty. Francouzský prezident už předem označil přístup zemí včetně Česka k Evropské unii za cynický a zrádný. Ano, velmi špatně se to poslouchá, protože proč má někdo cizí kritizovat Česko za jeho postoje. Pokud člověk ale tuhle první přirozenou reakci překousne, věci začnou dávat smysl.

Slova, která zní nejen z Francie, ale i z Německa, nemíří ani tak k obyvatelům nových členských zemí, jako spíš k jejich politické reprezentaci. Podívejme se domů. Pár dní po zmíněné schůzce mluvil Andrej Babiš s agenturou Bloomberg a řekl poměrně jasná slova, která musela zarazit každého evropského politika: „Euro tady nechceme“.

O tomhle tématu se dá hodně mluvit, vážit pro a proti a možná dát v lecčems odpůrcům společné měny za pravdu. Jenže tahle ostrá slova pronesl muž v minulosti ovládající holding Agrofert, jehož firmy v současném evropském rozpočtovém období získaly 201 milionů korun, jak spočítal v aktuálním vydání týdeník Euro. Může existovat zářnější příklad „cynického a zrádného“ postoje k EU? Nemůže.


Čtěte další komentář o setkání Macrona se šéfy zemí V4:

Evropa že není supermarket? A co jiného by měla být, diví se Visegrád

Lubomír Heger


Mimochodem polovinu z letošní sumy pro holding má obdržet pekárna Penam na něco tak úžasného a obecně potřebného, jako je vývoj inovativní výroby toastového chleba. Jen pro úplnost připomeňme, že v předchozím dotačním cyklu získal holding z EU nejvíce peněz ze všech soukromých firem v Česku, a to 4,9 miliardy korun.

No a aby toho chucpe nebylo málo, Babiš tvrdí, že svým hnutím ANO inspiroval právě vítěze francouzských prezidentských voleb Macrona, se kterým se loni v únoru setkal. „Ano. Macron se vydal v mých stopách,“ odpověděl Bloombergu.

Jenže zase je to celé vedle. Zatímco Babišovy stopy vedou alejí populismu lemovanou větami typu: „Pokud bude v Bruselu více muslimů než Belgičanů, je to jejich problém“, Macron jde úplně jinudy, a to má jeho země na rozdíl od té naší s uprchlíky reálnou zkušenost. Možná by se měl naopak šéf hnutí ANO inspirovat u něj. U vítěze, který vyhrál čestným bojem, nikoliv populismem.

Přečtěte si další komentáře Petra Weikerta:

Paroubkovo přicházení

Proč by neměl být Bohuslav Sobotka předsedou ČSSD

Lidovecké procento

My hoši, co spolu chodíme


Ohodnoťte tento článek
Diskuze