Lunatici řeší miliardy

 Páral 11. ledna, 11:35  -  Pavel Páral
11. ledna, 11:35

Diskuse, co s nečekaným přebytkem rozpočtu se zdá být stejně nečekanou. Jakoby se se člověk ocitl na nějakém sletu lunatiků. Původní, asi každému srozumitelná myšlenka ministra Babiše, že o těch šedesát miliard se prostě sníží státní dluh, se dalším dvěma vládním stranám vůbec, ale vůbec nelíbí.

Lidovci jsou alespoň upřímní a chtějí přebytek použít na podporu venkova. Tedy na standardní zkorumpování svých tradičních voličů. Socialisté se už také nemohou dočkat rozdávání, ale zároveň předstírají rozpočtovou odpovědnost. Desítky miliard se nerozdají důchodcům natvrdo, ale poputují na důchodový účet, který zle pravicové vlády v devadesátých letech vybrabčily. A zajistí se tím, že i v dobách zlých bude na pořádné valorizace penzí, na něž kvůli tomu brabčení v minulosti nebylo.

U této vize premiér Sobotka zřejmě kalkuluje s tím, že prezident Miloš Zeman měl před lety pravdu, když konstatoval, že 65 procent národa jsou debilové. A Sobotka je zřejmě přesvědčen, že ti zbylí stejně socany volit nebudou. Jinak by se veřejné prezentace takovýchto myšlenek nedůstojných člověka s univerzitním vzděláním nedopouštěl. Deficit důchodového účtu se pohybuje kolem třicet miliard korun ročně. Po destabilizaci důchodového systému opatřeními prosazenými ministryní Marksovou a dalších bytostí zvláštního ražení se ve střednědobém horizontu propadne ke sto miliardám ročně.


Jak Pavel Páral viděl rok 2016?

Skončil rok, kdy cosi začalo


Prostě zrychlení valorizací a zastropování důchodového věku něco stojí a těch pár desítek miliard loňského přebytku jsou směšné drobné, zvlášť když nepřijde nějaká rozumná vláda, která Marksové výdobytky anuluje a ještě pořádně v penzích přitvrdí, a státní dluh vyšplhá kvůli státním důchodům během příštích třiceti let na stovky procent hrubého domácího produktu. Každý, kdo zvládl velkou násobilku, nesporně chápe, že nějaké komické rezervy na důchodovém účtu jsou jen záminkou, jak přebytek použít na volební korupci.

Nikoho přitom ani nenapadne přemýšlet o tom, že rozhodující díl těch šedesáti miliard korun jsou peníze, které by, v případě, že by nedošlo k výpadku v infrastrukturních projektech, byly použity na kofinancování Evropou dotovaných státních investic. A až ty dotace zase naběhnout, bude třeba si na to kofinancování zase půjčovat, protože rozpočet bude deficitní. Prožrat přebytek vzniklý časovým nesouladem v cash flow je chování, které připomíná sedláka, který v únoru semele osivo na mouku, aby měl z čeho péct na oslavu masopustu koláče.

Čtěte další komentáře autora:

Daňové trable ministra financí

Babiš píše Ježíškovi

Tvůj byrokrat tě uzdraví?


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít