Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta

Lekce z čínského průmyslového darwinismu

 Zámečník 16. srpna, 12:39  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor: Mladá fronta
16. srpna, 12:39

Je to pár týdnů, co jsem psal o tom, že čínská verze průmyslové politiky dovede s trhem zacvičit, a dokumentoval to na příkladu paralelního přitvrzování emisních norem na auta se spalovacím motorem a snižování dotací na elektromobily a zásuvkové hybridy. Zároveň si člověk říká, že Číňané mají kuráž, když tohle zavádějí v době, kdy trh, již dlouho největší na světě, poprvé od roku 1990 klesl.

Na jedné straně o rok uspíšený přechod na obdobu emisního standardu Euro 6 zacvičil s trhem v červnu, kdy díky obrovským slevám o třicet ale i padesát procent prodej konvenčních aut meziročně stoupl. Vyhlídky na brzké snížení subvencí působily stejným směrem, zájemci o elektromobily a zásuvkové hybridy se také předzásobili. Titulky oslavující oživení trhu byly hodně předčasné.

Prodeje aut v Číně


source: tradingeconomics.com

Podle nových pravidel, platných od léta, čistě elektrické auto s dojezdem do 250 kilometrů nedostane nic, vozy s dojezdem 300-400 kilometrů dostanou místo 45 tisíc jüanů podporu jenom 18 tisíc a auta s dojezdem nad 500 kilometrů poloviční podporu než dřív, tedy 25 tisíc jüanů, což je při současném kurzu něco přes 80 tisíc korun.

V Číně je sto výrobců aut do zásuvky obklopených sítí subdodavatelů, z nichž někteří jsou ve svém oboru na světové špičce. Přesně tohle vláda chtěla: nejdřív plošnou podporou za cenu minimálně 50 miliard dolarů založila neuvěřitelnou evolu