Lekce koronavirus - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lekce koronavirus

,
Lekce koronavirus

Je to šok, o tom není sporu. Země, která je přímo vzorem postmoderní společnosti kontroly bez ideologie, je napadena neviditelným virem, který odhalí její slabiny a sráží ji na kolena. Šíření koronaviru v Číně odhalilo slabiny režimu, který přece dokáže v matrixu zachytit každého svého občana a pečlivě obodovat jeho bonitu a zkontrolovat jeho loajalitu. Nepronikne nic a nikdo.

Jenže pronikne. Nikdo nedokáže vytvořit dokonalou kontrolu. Každý systém, jak vidíme právě v těchto dnech, nakonec podléhá útoku parazita, který ohrožuje arogantní sebejistotu Kontrolora. Čína, říše středu, nejsilnější země světa, pokořována virem, jehož sílu zpočátku podcenila.


Dopad koronaviru na byznys: Facebook ruší cesty zaměstnanců, Tesla čeká propad tržeb

Čínu ochromil koronavirus

V Číně se bojuje o desítky tisíc životů lidí, kteří se virem nakazili. Je to šílená bitva, jejímž přízračným emblémem se staly dezinfekční roušky a záchranáři ve skafandrech, ale i nakažení lidé uzavření v bytech, které mají kvůli „hygienické bezpečnosti“ zvenku zatlučené dveře. Boj se už dávno přenesl mimo Čínu, nejenom proto, že nemocné hlásí i Hong Kong, Filipíny, Francie, Amerika, Německo. Čínský virus pronikl mnohem dál než do lidských těl. Napadl celý systém globálního fungování lidstva, který je postavený na otevřenosti a proudění zboží, peněz a lidí. Čína jako největší ekonomika a trh světa je dnes tepajícím srdcem světového hospodářství. Proudí přes ní mohutné objemy zboží, ovlivňuje světové ceny komodit, hodnoty americké měny, které v ohromných množstvích drží přes dluhopisy a bankovní rezervy. Přestane-li tepat ekonomické srdce, dochází k infarktu a k ohrožení celého globálního těla.

Předzvěst kolapsu

Není to tak přehnaná představa, jak se může zdát. Strach z šíření viru spustil ochranná opatření, z Číny nesmějí létat letadla, zastavují se toky zboží, doprava, pohyb lidí. Není to ještě kolaps, to zdaleka ne, ale je to jeho předzvěst, minimálně se zjevuje jeho přízrak. V čem nejvíce? Právě ve víře, že důkladným zahrazením hranic a odříznutím se od Číny se před virem zachráníme. Medicínsky to nakonec může fungovat, ale koronavirus je víc, je to metafora parazita v systému, kterého se globální civilizace nejvíce obává, protože žije z iluze o jeho vytěsnění. Věda zmůže všechno, dokážeme to!

Humanistický optimismus, který je v základu celého procesu globalizace, nyní zchladil parazit v systému, s kterým jsme nepočítali. Nebyli jsme připraveni na to, že si s ním budeme muset poradit společně. Že podstatné hrozby světa už dnes zasahují všechny bez rozdílu, že se nevyhnou nikomu; že ve společnosti kontroly, která systematicky vytěsňuje vnitřní nebezpečí, jež navzdory tomu zůstává všudypřítomné, dnes žijeme úplně všichni. Koronavirus je bolestnou připomínkou, že tomu tak je. Nebyli jsme na takový svět mentálně připraveni, přestože ho sociologové a filozofové po celém světě už od konce osmdesátých let minulého století velmi přesně popisují. Slavná práce německého klasika sociologie Ulricha Becka nazvaná příznačně Riziková společnost, která o takovém propojeném světě píše, vyšla už v roce 1986.


Koronavirus může mít stejný efekt jako krach banky Lehman Brothers. Tvrdí to přední ekonom

Koronavirus - ilustrační foto

Koronavirus není výzvou k ještě většímu utažení šroubů, k důkladnější kontrole, kterou napříště nic nepronikne. Stěny, uzavírání, zdi, vyloučení nemocných či karanténa půlky světa globální univerzum nezachrání, nýbrž naopak zahubí. Parazit v systému, to je především strach z parazita, z hluku, který ruší náš klid. Čím více ho ze systému vylučujeme, tím více se do něho vrací, tím více se ho obáváme, tím snadněji podlehneme hysterii a paranoie. Koronavirus je důležitou zkouškou globálního světa, a to hlavně pro pěstování vědomí, že není první ani poslední. Že tu jako hrozba bude vždy a my se s ní musíme naučit žít. Společně! Chyba, nejistota, parazit, jsou součástí systému, a je dokonce možné, jak tvrdí filozof Michel Serres, že parazit (dysfunkce) je nutnou podmínkou existence každého systému. Je to jeho vnitřní motor, temné srdce společnosti, která toto vnitřní šílenství musí přijmout, protože jinak podléhá mentální smrti.

Lekce koronavirus
4.3 (85.33%) 15 hlasování
Diskuze