Komunisté bijí armádu? Důkaz premiérovy slabosti - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Komunisté bijí armádu? Důkaz premiérovy slabosti

,
Komunisté bijí armádu? Důkaz premiérovy slabosti

Pokud se vláda vážně zabývá výhružkou stále nicotnějších komunistů, kteří chtějí vybrat 10 miliard z obranného rozpočtu, je jasné jediné. Česko se funkčního vojska nedočká.

„Vždycky zaplatíte nějakou politickou daň. Já opakuji, že nejhorší by bylo, kdybychom nesehnali podporu pro rozpočet v této těžké době.“ To jsou slova ministryně financí Aleny Schillerové. V České televizi tak reagovala na čerstvý návrh komunistů. Ti svůj souhlas s návrhem státního rozpočtu pro příští rok podmiňují několika věcmi. Jednou z nich je snížení rozpočtu ministerstva obrany o 10 miliard korun.

„Než věnovat finanční prostředky do děl, když to řeknu velmi lidově a stručně, tak pro nás je spíš zásadní, aby tyto prostředky byly věnovány na jakousi rezervu na další boj s covidem,“ hájí myšlenku Milena Vostrá, poslankyně za KSČM.

Faktem, na který bychom si neměli zvykat, je závislost současné vlády na komunistech. Stále by se mělo připomínat, jak destruktivní pro Českou republiku je spolupráce kabinetu vedeného nesrozumitelným Andrejem „Best-In-Covid“ Babišem a děsícím Janem „Mrazákem“ Hamáčkem s Vojtěchem „Falmrem“ Filipem. Donekonečna by se mělo zdůrazňovat to, že Babiš byl tím, kdo komunisty opět přivedl k moci.

Vyjádření Lubomíra Metnara
„Povodně, volby, covid. Na vojáky je vždy spolehnutí. Ale když jde o škrtání peněz, jako první se mluví právě o armádě. Jenže my už teď jdeme z hlediska rozpočtu na krev. Krácení by se rovnalo rezignaci na budování schopností a modernizaci naší armády. A to si vojáci nezaslouží! Máme skvělé vojáky. Ovšem pokud budou muset stále používat čtyřicet let starou techniku, přijdou o motivaci a armáda v případě jejich odchodu ztratí to nejcennější, co má.“

Když Filipova družina hodí vidle, premiér s tím nic neudělá. Vždycky musí zvolit nějaký ústupek. A ten bude muset přijít i nyní. Pokud se tedy nerozhodne komunistům vyhovět a vojákům snížit plánovaný rozpočet z 85,4 miliardy korun na 75,4 miliardy, což je o něco méně než částka, s níž ministerstvo obrany hospodaří letos.

To je situace, která razantně mění všechny vize a plány na rozvoj armády. Zamrznutí rozpočtu odnesou jak strategické akvizice, které se ještě víc zpozdí, tak personální rozvoj. Armáda bude muset řešit jen to, co hoří. Na dlouhodobé vize a rozvoj může zapomenout.

Už proto měla hned Schillerová, či nejlépe Babiš, poslat komunisty do patřičných mezí. Ti jako nejviditelnější spojenec Moskvy a Číny v republice mají zájem na slabé a zastaralé české armádě, která bude ještě mnoho let závislá na východních technologiích.

Jenže to, že Schillerová nějakou „politickou daň“ připustila, je velká facka nejen Lubomíru Metnarovi a Aleši Opatovi, ale především všem příslušníkům Armády ČR. Pokud je tu nějaká modernizační vize závislá na jasném přítoku financí, navíc projednaná a schválená vládou, a podle těchto not se vojsko rozvíjí a rozjíždějí akvizice, neexistuje žádný prostor k diskuzi. Teď už ne.

Vyjádření Aleše Opaty
„Na zvládání epidemie jsme vyčlenili z rozpočtu na obranu 3,5 miliardy korun a nikde jsme nebrečeli, že je chceme zpátky. Odložili jsme tisíce menších projektů modernizace a nechali jenom ty zásadní a klíčové. Další zásahy do rozpočtu nás vrátí o léta nazpátek.“

Pokud se totiž o české obranyschopnosti bude dokola jen polemizovat, žádná systémová modernizace neproběhne a armáda se ze studené války nedostane. Pro Metnara i Opatu musí být děsivé zjištění, že Schillerová na popud komunistů otevřela obranný rozpočet, jehož výsledný návrh si ministerstva obrany a financí odhlasovala už před několika týdny.

To, že Babiš ani Schillerová komunisty bleskově „neodpálkovali“ a z možného desetimiliardového škrtu udělali téma, dobře dokresluje, jak slabá současná vláda je. Z hlediska ministerstva obrany a armády jde pak o velmi bolestivou lekci – Metnar s Opatou vidí, jak nedůležité vlastně potřeby vojáků pro současnou vládu jsou.