Komentář: Perník, braun a čikuli dostávají posily

 Zámečník 07. května 2017, 06:00  -  Miroslav Zámečník
07. května 2017, 06:00

Tradiční české drogy doplnil po revoluci i dovážený sortiment včetně heroinu, kokainu či extáze.

Jak se pěje v jedné náročné skladbě české hardrockové kapely Harlej: „Naší generaci vždycky stačilo - český ředidlo.“ Refrén sice opakuje obchodní název proslulé substance „čikuli“, akorát že nejde o ředidlo, ale o tradiční český benzinový čistič skvrn, který si můžete dodnes zakoupit například v jedné internetové lékárně. Čikuli spolu s různými ředidly a lepidly nesporně patřilo k nejlevnějším vstupenkám k narkomanii již v časech reálného socialismu, avšak „čichači“ se už tehdy pohybovali v suterénu zdejší drogové scény. Rozšíření drog za starého režimu s dneškem porovnávat nelze, například mezinárodní ilegální obchod byl v podstatě zanedbatelný, ale ani náhodou se nedá tvrdit, že by se jednalo o neznámý a zcela okrajový fenomén.

Lid toxikomanský byl skromný, ale velice vynalézavý a sociální stratifikace byla patrná i ve zneužívání návykových substancí. K urban legends té doby patří vzpomínky na povinnou službu v Československé lidové armádě, kde se v méně výběrových jednotkách prolévala okena (čistič oken na bázi lihu) skrz bochník chleba, aby výsledkem byl téměř čistý alkohol, zajídaný stylově topinkami opékanými na induloně, prý zásadně modré.


Přečtěte si komentáře Miroslava Zámečníka:

Jedenapůltý pokus o zrušení Obamacare

Trump, NAFTA a dvě století od Davida Ricarda

Slibem neurazíš aneb Daňová sezóna


Drogy pro vyšší vrstvy symbolizované kokainem byly absolutně nedostupné, a tak tuhle roli převzala tehdy rovněž vzácná, avšak sehnatelná marihuana. Technologická úroveň jejího domáckého pěstování byla ubohá, nikomu to nechutnalo a také účinky byly sporné, ale zase se na těch pár rostlinek daly lákat studentky humanitních větví prestižních pražských gymnázií. Kouření, natožpak pěstování trávy bylo samozřejmě ilegální a dalo se za to minimálně vyletět ze školy, ale právě ta aura zakázaného protirežimního ovoce působila jako mocný atraktant a můj spolužák si svůj pěstitelský monopol žárlivě střežil.

Zatímco marihuana byla tehdy „in“ u budoucích příslušníků a příslušnic pražské kavárny, v perníku nebo braunu jeli opravdoví narkomani. Již tehdy jich byly v Česku tisíce, pouze se o tématu oficiálně nehovořilo. Právě proto o pár let později Radek John šokoval mainstreamovou českou společnost svým Mementem.

Levné tuzemské odpovědi na nedostupné tvrdé zahraniční drogy se už tehdy připravovaly z běžných léků obsahujících kodein nebo efedrin a další účinné látky, jež byly k dostání za pár korun. Z alnagonu proti migrénám se třeba vyráběl tradiční český opiát braun, kdysi nejlevnější cesta k morfiu na světě. Zatímco braun skončil v historii (alnagon se již neprodává), v pervitinu jsou české ilegální výrobny první v Evropě. Důvodem je levná vstupní surovina - k výrobě 20 dávek pervitinu stačí 60 tablet s obsahem 1800 miligramů pseudoefedrinu, dnes se dováží ve velkém z Polska, poloprůmyslovou výrobu drogy zabezpečují zdejší Vietnamci.

Když wehrmacht v roce 1940 vtrhl do Francie, měli jeho vojáci k dispozici třicet pět milionů dávek pervitinu (metamfetaminu). Po válce v Česku nejenže zdomácněl, o čemž svědčí hovorový název „perník“, ale postupně se z něj vyvinula česká specialita, kterou zásobují zdejší „varny“ nejen tuzemský trh a okolní evropské země, ale najde si cestu i na vzdálenější trhy. Perník je dostupný, a právě proto velmi ničivý, nadpoloviční většina u nás léčených závislostí je kvůli pervitinu. Rizikových uživatelů je podle odhadů specialistů asi 36 tisíc.

Tvrdé drogy jsou seriózním zdravotnickým a makroekonomickým problémem, zejména kvůli ztrátám z ušlé produktivity narkomanů, jejich předčasných úmrtí, nákladů z trestné činnosti, jejího potírání, jakož i výdajů ve zdravotnictví. Stačí si říct, že v Evropské unii je podle posledních odhadů 1,3 milionu vysoce rizikových uživatelů opioidů (jež stojí za 82 procenty úmrtí z předávkování, zejména heroinem).

V Česku jsou drogy pevně zabydlený fenomén již po celou jednu generaci. Nepostihuje jen okrajové části společnosti, ale zasáhl nedlouho po listopadu 1989 i zdejší mainstream. Příběhům dětí z tzv. dobrých rodin, které propadly tvrdým drogám, se už dávno nikdo nediví.

O drogách dále čtěte:

Zlaté drogové časy. Trh s omamnými látkami tvoří procento globálního HDP

Komentář: Perník, braun a čikuli dostávají posily

Pozor na Czech Made Mana. Jak se podniká na kokainu?

Hitler nebyl nemocný. Měl jen absťák

Je libo krokodýla, buprenorfin nebo jenom piko?


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
"Matka" Kooperativy v zisku 11,65 miliard Kč
Lidé si na bydlení půjčují čím dál víc
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Jak získat peníze ze životního pojištění?
Nový hit sociálních dávek? Během února přes 2 tisíce žádostí o otcovskou
Auta
Volkswagen Touareg 2018 má „chytrá“ světla a nechal si…
Elektrické BMW i4 dorazí za dva roky s dojezdem 550 až 700 km
Kvíz: Poznáte tato sportovní kupé?
Test deseti žárovek H7: Kterou vybrat, abyste za tmy viděli co nejlépe?
Sledujte odhalení Volkswagenu Touareg živě dnes od 10:00
Technologie
Seagate předvádí pevné disky Mach.2 s technologií Multi Actuator: rychlosti až 480 MB/s
Návod krok za krokem: Jak deaktivovat nebo smazat účet na Facebooku
Nejpopulárnějším českým internetovým obchodem je Onlineshop
Máte chuť na formule? Stáhněte si zdarma F1 2015. Ale pospěšte si
Pozor na GeForce MX150 v noteboocích, Nvidia pod stejným jménem prodává pomalejší model
Hry pro příležitostné hráče