Komentář: Miliardářské dobro

 Páral 15. července 2017, 06:01  -  Pavel Páral
15. července 2017, 06:01

Rostoucí ochota těch nejbohatších pomáhat ostatním je signálem, že jsme normální zdravou a civilizovanou společností.

Češi jsou možná opravdu ty slavné Heydrichovy smějící se bestie, jimž nic není svaté, ale zároveň jsou to bestie s velkým srdcem. Jednotlivci a firmy darují na charitu a různé dobročinné účely ročně víc než sedm miliard korun. Dává se po desetikorunách prostřednictvím dárcovských esemesek i po milionech z kapes našich miliardářů, což má u nás mimochodem více než stoletou tradici a naši boháči si s těmi světovými v dobročinnosti nezadají, a proto se jim věnujeme i v článku o českých filantropech a v rozhovoru s Ivanou Tykač.

Někdy ta charita nevypadá úplně dobře. Například když je jistý multimiliardář přistižen s ukradenou dotací na Čapí hnízdo a rozhodne se velkoryse těch padesát milionů rozdat potřebným a za rok to zopakuje s „ušetřenými“ daněmi z výnosu korunových dluhopisů a vesele o tom referuje na facebooku a na twitteru, leckomu méně otrlému to zvedne žaludek.

Neveřejně, ale systematicky

Většina bohatých to má ale postavené trochu jinak. Pocit odpovědnosti a možná i vděčnosti vůči společnosti, která je nechala často pohádkově zbohatnout, projevují neveřejně, ale systematicky a obvykle velmi cíleně a s rozmyslem. Hodně nekonkrétní jsou naopak ve zveřejňování svých dobrých skutků a jejich adresátů, což je dáno jednak nezájmem těchto lidí o vlastní publicitu, ale ještě víc tím, že potřebných je stále mnoho a na všechny se ani z kapes miliardářů prostě dostat nemůže.

Čert ví, zda je to zdejším povětřím nasyceným odkazem slavného českého vlastence a donátora Hlávky, ale i současní boháči věnují asi nejvýznamnější díl své dobročinnosti na vzdělávání. A protože jsou to soutěživí kluci, přenáší se to i na tuto pro konkurenci netypickou půdu. Známá je například rivalita Kellnerovy školy v Babicích a PORG Martina a Lenky Romanových. Což má nakonec své pozitivní výsledky v tom, že kvalita vzdělání a úroveň absolventů obou škol je mimořádná.

Mimochodem tyto školy celkem úspěšně předvádějí směr, kterým by se české školství mělo ubírat, ale neubírá. Jde sice o elitní a přísně výběrová zařízení, nicméně snaha majitelů, aby metody výuky snesly mezinárodní srovnání, práce s pedagogy a postupy při jejich odměňování by mohly být inspirativní, kdyby česká školská politika nebyla tak fatálně vyschlým úhorem.

Profesionálně a efektivně

Ono je vůbec vidět, když neziskovou a bohulibou činnost dělá podnikatel, tedy profesionál zvyklý stanovit si konkrétní cíl a dosáhnout ho s co nejnižšími náklady. Tím samozřejmě nijak nesnižujeme zásluhy tisíců obětavých pracovníků neziskovek, bez jejichž nadšení a pracovitosti by pro mnoho potřebných lidí byl život o dost těžší, než je, města a obce byly šedivější a bez kultury i sportu. Dobročinnost je však dobré dělat nejen s dobrou vůlí, ale i s profesionálním přístupem.

Jasně si řekněme, že pomáhat bližnímu a podílet se na zvelebování země, ve které žiji, je normální a stejně normální je, že se na tom podílejí i ti nejbohatší. A to, že se tak děje ve stále rostoucí míře, je signálem, že jsme normální zdravou a civilizovanou společností.

Přečtěte si také:

Inovativní základní školy boří stereotypy

Společenská odpovědnost firem ovlivňuje lidi při jejich doporučování a rozhodování

Počítače vám to vrátí. Investice do technického vzdělání se vyplatíSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co si pojistit před cestou do zahraničí?
Šmejdi v energetice lákají do aukcí nebo na dárky. Lidé platí tisíce korun
Otec dětí odmítá platit výživné. Co můžete dělat?
6 zásadních rozdílů mezi předčasným důchodem a předdůchodem
Kolik peněz si vyděláte, až odjedete na dovolenou?
Auta
Sedm chyb, které dělají řidiči při cestě autem do…
Přestupky na železničním přejezdu: Pokuty, body a na jak dlouho vám seberou řidičák
Video recenze ojetiny: BMW X5 E70
Toyota ukázala v Le Mans hybridní supersport GR s výkonem 1000 koní
Nové Audi A1 se radikálně změnilo. Je větší a bere si inspiraci u Quattra [první dojmy]
Technologie
Valve je velkorysé. Podporu Steamu pro Windows XP a Vista ukončí až v lednu 2019
Řada her obsahuje sledovací nástroj Redshell. Komunita ho označila za spyware
Opět bezpečnostní díra u procesorů Intel: chyba Lazy FP Restore (oživeno)
Trollolo. Intel pořádá soutěž o Core i7-8086K, AMD je výhercům vymění za Threadripper
AMD: APU budou mít nové ovladače méně často, aktualizace jen jednou za tři měsíce
Hry pro příležitostné hráče