Komentář: Lež vítězí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Komentář: Lež vítězí

,
Komentář: Lež vítězí
Zdroj: čtk

Vyrobit ze lži pravdu nikdy nebylo snazší.

Krátce po vyhlášení výsledků britského referenda o vystoupení z Evropské unie jsme se dozvěděli pravdu. Ze slíbených 350 milionů liber, které prý mizí v bruselských rozpočtech, nepošle nikdo ani penny navíc do britského zdravotnického systému. Nikdo nedokáže zastavit migraci na ostrovy, místa Poláků už brzy přeberou noví přistěhovalci z Pákistánu či Blízkého východu.

Dvě mantry, které zastánci brexitu v kampani neustále opakovali jako tu nejsvatější pravdu, se staly lží z minuty na minutu. Sami lháři se totiž přiznali. Jak mohla tato tvrzení vůbec být někdy pravdou, když jsou tak snadno vyvratitelná? V zemi, kde člen konzervativní vlády a jeden z hlavních propagátorů brexitu Michael Gove tvrdí, že lidé už mají dost různých expertů, je taková epidemie lži hned pochopitelnější.

Zastánci brexitu přitom na lži vsadili záměrně. Arron Banks, hlavní sponzor kampaně Leave a sympatizant strany UKIP Nigela Farage, doslova řekl, že fakta prostě nikoho nevzrušují. „Musíte se s lidmi spojit emocionálně. Přesně tak to úspěšně dělá Trump,” nechal se slyšet Banks.

 Donald Trump, republikánský kandidát na prezidentský úřad USA
„Globální oteplování je podvod, který vymysleli Číňané,“ nebojí se prohlásit Donald Trump. (Zdroj: čtk)

Donald Trump se dá bez přehánění označit za nekorunovaného krále všech prolhaných politiků. Výčet jeho lží by nedokázalo pojmout ani celé vydání časopisu. Lhal o tom, že Afroameričané mají genetický sklon ke kriminalitě, o tom, jak se přátelí s ruským vládcem Vladimirem Putinem nebo o tom, kolik Syřanů chce do USA přivést prezident Obama. Trump s oblibou tvrdí, že globální oteplování je „naprostý podvod, který vymysleli Číňané, aby zbavili americkou výrobu konkurenceschopnosti”.

Fenomén beztrestné lži teď vládne celému západnímu světu. Dostal se mezi nejpoužívanější politické strategie současnosti, a to právě s nástupem vůdců, jako je kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, nový britský ministr zahraničí Boris Johnson, ale také český prezident Miloš Zeman.

Přepisování historie

Nechme stranou lži českého prezidenta o spisovateli Peroutkovi či o jeho politických soupeřích. Zeman se letos v čínské televizi dopustil manipulace mnohem závažnější – Česko podle něj dosud nebylo nezávislým státem, ale vazalem Evropské unie a Spojených států. Přepisování historie je bezpochyby tou nejnebezpečnější lží. Dopouštějí se jí i mnozí čeští poslanci. Nejčastěji ve vztahu ke komunistickému režimu a k Rusku. Zločinnou podstatu komunismu zlehčují zejména kvůli svým vlastním prohřeškům z minulosti. Rusko vychvalují a zamlčují Putinovo autoritářství či agresi vůči Ukrajině.

Přečtěte si, jak propagátoři brexitu začali couvat

Stoupenci brexitu ustupují od svých argumentů

 Nigel Farage, jeden z nejvýraznějších propagátorů brexitu

Stalo se už pravidlem, že se v české poslanecké sněmovně čas od času objeví dosud neznámý poslanec, ale o to více dokáže překvapit. Podobně jako Pavlína Nytrová z ČSSD, která nedávno přirovnala homosexuály k pedofilům. Právě její případ vysvětluje, proč tak snadno podléháme lžím. Poslankyně Nytrová čerpala informace o homosexuálech primárně z internetových diskusí a různých kontroverzních webů.

Zhruba v době, kdy česká poslankyně pronesla svůj pomatený výrok, se šéfredaktorka britského deníku Guardian Katharine Vinerová zamyslela ve svém dlouhém textu nad tím, jak rychle se dnes díky sociálním sítím šíří lživé informace. Často je nemá kdo ověřit, protože role tradičních médií s redakčními pravidly je daleko omezenější než před 20 lety. Každý politik dnes může mít na YouTube svou kavárnu, kde si může říkat, co se mu hodí bez ohledu na pravdu.

Pošli to dál

Lidé sami tomuto trendu hodně napomáhají. Studie Kolumbijské univerzity zveřejnila na konci června velmi varovné výsledky sdílení informací v sociálních médiích. Většina uživatelů sdílí články takzvaně naslepo bez toho, aby je rozklikla. Orientuje se jen podle titulku. Ten stačí většině lidem k tomu, aby byli o tvrzení přesvědčeni a poslali ho svým přátelům.

Jak si všímá Vinerová, tyto lži nemusí voliči nikdy odhalit. Ještě v době referenda například řada Britů věřila tomu, že premiér David Cameron obcoval s prasečí hlavou, což byl jeden z letošních populárních britských hoaxů neboli masově sdílených mystifikací.

Jedním z možných vysvětlení toho, že lidé jsou schopni se lží nepozorovaně žít, je informační bublina vytvářená sociálními médii. Uživatelé jsou obklopeni především těmi názory, které jim samotným vyhovují. Nebezpečí sebeutvrzování ve lži je tak v této bublině vysoké – jiné názory a možná pravda se k dotyčným dostanou velmi těžko. Není příliš překvapivé, že lžím podléhají politici. V informační bublině totiž žijí i bez sociálních sítí. Znepokojující je ale narušený obranný mechanismus voličů. Volba lži v dobré víře bude bohužel stále častější.


Dále čtěte:

Komentář: Není cool nevědět, o čem mluvíte

Rodina plagiátorů. I Trump v kampani opisoval

Výroky Trumpa jsou „rasistické a nebezpečné“, říká irský premiér


Ohodnoťte tento článek
Diskuze