Komentář: Babiš odkryl karty. Šlachta je jeho člověk

22. června 2016, 12:57 - Václav Herz
22. června 2016, 12:57

Agresivní obrana bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty Lidovými novinami a jejich majitelem Andrejem Babišem vnesla do jinak nepřehledného střetu o organizační změny uvnitř policie jiný rozměr. Babišův tisk dnes zřetelně působí jako věstník Agrofertu a je lakmusovým papírkem problémů, pálících jejich majitele. Nejinak tomu je v aktuálním střetu o policejní reorganizaci.

Změny organizační struktury, které se dotýkají tří procent zaměstnanců sboru a nejsou první v polistopadové historii, se v pojetí šéfa hnutí ANO a jeho firemního tisku stávají fatalistickým bojem o „záchranu demokracie“. Tato marketingová linie nemůže být licoměrnější, pokud je jejím vlajkonošem velkopodnikatel, který zbohatl díky svým klientelistickým vazbám v minulosti.

Staří přátelé

Babiš a jeho tisk tím Šlachtovi nevědomě prokazují medvědí službu. Křečovitá obrana bývalého šéfa ÚOOZ působí až příliš nápadně a okamžitě vyvstávají otázky, proč to ministr financí dělá. Tím hůře, pokud v kuloárech kolují zprávy o dlouholetých vazbách Andreje Babiše a jeho lidí právě na Roberta Šlachtu. Nezbývá než se ptát, jak často se lidé z okruhu Agrofertu a ÚOOZ (nemusí to být Šlachta a Babiš osobně) scházeli, o čem všem hovořili a především, zda přitom někdo nevynášel citlivé informace ze živých svazků.

Andrej Babiš se vždycky rád obklopoval lidmi z policejních a zpravodajských složek. Bezpečnostním ředitelem Agrofertu je bývalý náměstek šéfa protikorupční policie Jiří Veselý. Svůj vliv však potřebuje uplatňovat i uvnitř policie, zjevně i ve snaze získat kontrolu nad vyšetřováním vlastních kauz i případů svých konkurentů.

Podle otevřených zdrojů se Babiš stýkal se Šlachtovými lidmi už v roce 2006, kdy válčil s Tomášem Pitrem a později zavražděným Františkem Mrázkem o ústecký podnik Setuza. Sám přiznal, že tehdy ÚOOZ poskytoval informace ekonomického charakteru. Scházeli se ale i později. Jak napsal v srpnu loňského roku magazín Reportér, podle policejního zdroje blízkého právě Robertu Šlachtovi se oba muži setkali dříve, než začalo Babišovo vládní angažmá a s ním spojené hrozby. A to na přelomu let 2012 a 2013, tedy zhruba půl roku před koncem Nečasovy vlády. V té době už byly nasazeny odposlechy na Janu Nagyovou. Babiš sice jakékoli souvislosti s pádem vlády odmítá, ale pochybnosti minimálně o informačních tocích příliš nevyvrátí, což dokládá právě jeho současná hysterická aktivita kolem Šlachty.

Nebylo by to vůbec překvapivé, protože je doložitelné na stovkách článků, že do Lidových novin a deníku Dnes z Babišova mediálního impéria proudí exkluzívní informace z vybraných kauz zpracovávaných Šlachtovým útvarem. Namátkou lze zmínit libereckou společnost Oleo Chemical, vyrábějící biopaliva druhé generace, která začala být kriminalizována krátce poté, co odmítla převzetí Agrofertem.

Důraz na marketing, nikoli výsledky

Protimafiánský útvar na poli boje s balkánskými a ruskojazyčnými mafiemi, což mu mimo jiné přísluší, nepředvádí zrovna oslnivé výsledky. Na druhou stranu v rozporu se svými kompetencemi často zasahoval do působnosti jiných útvarů, především protikorupční policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Mohl tak činit jen proto, že využíval krytí vlivných vrchních státních zástupců, kteří pomáhali budovat jeho image jediného věrohodného policisty, což nepřispívalo k dobrým vztahům uvnitř Policie ČR.

Šlachta si tak mohl vybírat citlivé kauzy, které vyhovovaly jeho zájmům a naturelu, kdy je poté (na rozdíl od kolegů v jiných útvarech) prodával za barnumského mediálního humbuku a přítomnosti televizních kamer. Více než výsledky kauz u soudu ho zajímal marketing, který z něj vytvářel ikonu protikorupčního boje. Proto má dodnes silnou pozici v některých médiích a u protikorupčních iniciativ, které pomáhaly vytvářet jeho kult navzdory skutečným výsledkům.

Že ani po třech letech po razii na Úřadu vlády se stovkami policistů v terénu neexistují žádné výsledky, které by takto masivní nasazení policejní techniky a legendární tiskovou konferenci, kde Šlachta s olomouckým vrchním žalobcem avizovali obří korupci, ospravedlňovaly, nepovažuje nikdo ze Šlachtových obránců za problém. Nepovažují za problém ani to, že tím otevřeli dveře autoritářskému vůdci opovrhujícímu tradiční parlamentní demokracií, který musí všechny ovládat a mít pod kontrolou.

Pokud se tak neděje a majitel Agrofertu ztrácí opratě vlivu, okamžitě spustí kolovrátek o spiknutí vůči jeho osobě, protože je politikům nepohodlný. To už je však příliš průhledná řečnická figura po zkušenostech s jeho miliardovým konfliktem zájmů, kauzách Čapí hnízdo, Agrotec a dalších trestních oznámeních, které Babiše a jeho Agrofert viní z porušování zákona.

ÚOOZ: Babišův pilíř v bezpečnostních složkách

Nikoli náhodou vyšlo najevo, že vyšetřovatelé Čapího hnízda byli odposloucháváni, a krátce poté byli policejní razií kriminalizováni Šlachtovým útvarem. Tuto věc řeší policejní inspekce a bylo v ní podáno trestní oznámení. Dosud není jasné, kdo prostorové odposlechy včetně panoramatické kamery v kancelářích detektivů pražské hospodářské kriminálky schválil.

Opět nikoli náhodou spustil ÚOOZ jednu ze svých spektakulárních inscenací, kauzu Vidkun, záhy poté, co se dozvěděl o tom, že budou Generální inspekcí obvinění jeho spolupracovníci Luděk Vokál, vysoce postavený důstojník ÚOOZ, a informátor ÚOOZ Arifovič, dříve člen balkánské drogové mafie. GIBS je viní z vynášení informací ze živých policejních spisů a korupce.

Zatímco aféra ÚOOZ v médiích téměř zapadla, protože Šlachta byl (na rozdíl od jiných policistů) nezranitelný hrdina, mediální ohňostroj kolem kauzy Vidkun, jejíž výsledky jsou po tři čtvrtě roce v nedohlednu, zasáhl kromě několika policejních důstojníků i hejtmana ČSSD Jiřího Rozbořila. Vše ovšem nasvědčuje tomu, že tato operace byla předčasně spuštěna právě proto, aby odvedla pozornost od problémů uvnitř ÚOOZ.

Proč je tedy Robert Šlachta pro Andreje Babiše tak důležitý? Jednak pomohl protestnímu hnutí ANO vytvořit populistickou předvolební legendu, že právě ono je schopno zatočit se „zkaženými“ poměry v České republice. Dnes jde v první řadě majiteli Agrofertu o mocenské pozice. Každou ztrátu vlivu ve státní správě chápe jako svoje ohrožení a šéfa ÚOOZ považuje za hlavní pilíř své moci v bezpečnostních složkách.

Autor je spolupracovník redakce


Čtěte další komentář k policejní krizi:

Komentář: Svoboda pro Nečasovou a až na kost obnažený Šlachta

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Volby prezidenta druhé kolo: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Jedete autem na hory? Víte, na co si dát pozor?
Jak vysoké může být sociální pojištění za rok 2017?
Co dělat při ztrátě kartičky zdravotní pojišťovny?
Kdy budou jarní prázdniny ve vašem okrese?
Auta
Policie stále nemá dost, kupuje další Superby 4×4 DSG.…
Dacia Logan jako prémiové auto? Podívejte se, jak by mohla vypadat
Také Range Rover Velar se dočká silného osmiválce v provedení SVR
Galerie: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Nechcete čekat na Škodu Kodiaq RS? Čip od BSR zvedne výkon na 260 koní
Technologie
Microsoft chystá nástroj na prohlížení a odstranění diagnostických dat ve Windows 10
Android 8.1 vám řekne, jak rychlé jsou dostupné sítě Wi-Fi. Vyberete si tak tu nejlepší
T-Mobile spouští hybridní satelitní televizi. Nabízí méně stanic a stejně potřebuje internet
OneDrive for Business přidává obnovu cloudové jednotky ze zálohy
Samsung brzo vydá náhradu svých evergreenů: SATA disky Samsung SSD 860 Evo a 860 Pro
Hry pro příležitostné hráče