Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jak připravit dům k prodeji

Prodáváte dům a stěhujete se do nového nebo si plánujete pořídit byt? Víte, co všechno…

PayU Hub zjednodušuje expanzi českých e-shopů do zahraničí

Český e-commerce trh každým rokem roste, nicméně úspěšné e-shopy se rozšiřují i za české…

Chcete získat a udržet zákazníky a platit jen za změřený výkon? Vyzkoušejte Rondo.cz

Kamenné prodejny i eshopy dlouhodobě bojují s tím jak získat a udržet zákazníky. Přitom…

Když vlast zavolá. Kdy přestaneme být banánovou republikou bez banánů?

Holec 14. srpna 2017, 11:34  -  Petr Holec
14. srpna 2017, 11:34

„Vždy jsem tvrdil, že se do politiky vrátím, až vlast zavolá. Jak víte, vlast jen tak nevolá, ale zavolal prezident republiky,“ vysvětlil svou novou roli volebního „superlídra“ SPO hudebník a bavič František Ringo Čech. Nelze mu upřít rétorický talent: „vilný stařec“, jak se sám popisuje, dostal do dvou souvětí veškerou bídu české politiky, jíž se pořád nemůžeme zbavit.

SPO se sice před časem na žádost Miloše Zemana osvobodila od jména „Zemanovci“, i na jejího duchovního otce a velkého inspirátora to bylo moc. Ve skutečnosti je to ale naopak: „Zemanovci“ se měli zbavit spíš výsměšného názvu SPO, protože pořád jde o spolek, který drží pohromadě jen láska k Zemanovi. A ten když zavolá a vybere volebního „superlídra“, tak prostě mají nového „superlídra“. Ještě že ne supergurua, jednou to úplně stačilo.

„Zemanovci“, připomínající i díky Čechovi špatnou recesi, jsou ale jen jednou z mnoha pidistran, které parazitují na české politice, jež tak v každých volbách připomíná nehezké puzzle. „Zemanovci“ sice nemají žádného poslance, sedí ale v Senátu, stejně jako třeba Ivo Valenta nebo před časem Tomio Okamura. Andrej Babiš není daleko od věci, když chce Senát zrušit.

Senátem totiž u nás politický byznys obvykle začíná, jak zjistíte při pohledu na jeho složení. Nebo jste snad někdy slyšeli o politických stranách jménem SLK, S.cz, OPAT, HPP11 nebo HOPB, tedy pokud se zrovna nerozkládají? Ano, ty všechny máme v Senátu. K senátním volbám sice skoro nikdo nechodí, podle jeho složení v nich ale zřejmě rádi volí lidé s nějakým vážným osobním problémem, jejichž motivací je msta vlasti.


Už přišel kouzelník? Kapesní průvodce politických slibů, verze 2017


Po roce 1989 se u nás obnovili ČSSD a lidovci, vznikla, etablovala se a téměř zase zanikla ODS a biologicky dodnes drží komunisti. Nejsilnější je ale nyní nedávno vzniklé ANO. To se asi muselo stát, kmotrovský systém nemohl držet na věky. A zvlášť, když jsme se blížili do doby, kdy se z politiky ukradlo skoro víc peněz, než v ní bylo, jak ukazuje i kauza ROP Severozápad.

Spolu se zmíněnými stranami parlament permanentně dobývají i političtí zlatokopové typu Jany Bobošíkové, Víta Bárty, Tomia Okamury a nově i Realistů. K nim si připočtěte všechny bláznivé „Moravany“, monarchisty nebo „Rozumné“. Ti všichni jdou do politiky, protože je to dobrý byznys, jak nejlíp ví právě Bobošíková, Bárta i Okamura. Stačí vám 1,5 procenta volebního zisku a už od státu inkasujete miliony korun.

Politická mapa se samozřejmě občas překreslí i na Západě, který nikdy nevytrhli z normálního světa komunisti, historicky nejhorší zločinci. V Itálii se to stalo počátkem 90. let, to je ale Itálie. Nyní se to ve Francii povedlo Emmanuelovi Macronovi a v USA částečně i Trumpovi, byť tomu v dresu republikánů přezdívaných ne náhodou „Velká stará strana“. Podívejte se ale do Británie, Německa nebo Rakouska; víceméně stejný politický pořádek tam platí od 2. světové války. Lidé zde podnikají v jiných oborech.


Stropnický nabídl Starostům novou koalici. Ti ho odmítli


Ne že by samozřejmě i politice občas neprospěla kreativní destrukce známá z kapitalismu. Problém je, že v Česku ji máme víceméně permanentně, takže se z ní stává spíš jen destrukce. A kreativní část se přesouvá víc do roviny inkasa, jak nejlíp jako obvykle předvedl Okamura, když státní (náš) příspěvek za volby „vytěžil“ a nechal zmizet v rekordně krátkém čase.

Záhy po listopadu 1989 jsme byli demokraticky hodně velkorysí: máme dvoukomorový parlament i prezidenta a politickým stranám v podstatě platíme už za vznik. Možná teď přišel čas udělat něco jako audit naší demokracie. Třeba zjistíme, že kromě současného Senátu nebo prezidenta nepotřebujeme ani desítky pidistran, které nejsou politickými, ale ryze podnikatelskými projekty. Takže si za sebe klidně můžou platit samy. Jinak budeme politicky donekonečna banánovou republikou, jen bez banánů.

Přečtěte si další komentáře autora:

S pitomci nejdu

Gazdík neztratí identitu. Nikdy ji neměl

ČSSD se zbavila Sobotky, realitu ale popírá pořád

Bělobrádek mluví jako správný lidovec. Zrada číhá za každým slovem

Podle ODS patříme na Západ. Tak proč nás táhne na Východ?Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Jak se mění zálohy na zdravotním a sociálním u OSVČ a OBZP v roce 2019?
Nechat se zaměstnat, nebo zaměstnávat?
Jak musíte zadat platební příkazy, aby to došlo do konce roku?
Jezdíte na vánoční trhy do zahraničí bezpečně?
Jak si spočítat daně u spolupracující manželky
Auta
Co se stane, když za jízdy zmáčknete tlačítko parkovací…
Proč stupnice tachometru tak moc přesahují skutečnou maximální rychlost auta?
Automobilky musí do roku 2030 nakonec snížit emise CO2 o 37,5 %. Těšte se na elektromobily
Retro test Škoda 1203: Československá legenda slaví půl století!
Tipy na nejvýhodnější smartphony: rychlík, prcek i bezrámečkový krasavec
Technologie
October 2018 Update už je ve službě Windows Update k dispozici všem
Výzkum potenciálu rozvoje umělé inteligence v České republice poukazuje na možné problémy
Odemčené 28jádro Intel Xeon W-3175X už jde do prodeje, stojí přes sto tisíc
Živnostníci všech bank si nově mohou u MONETA Money Bank sjednat kreditní kartu plně on-line
Huawei a ZTE jsou prý hrozbou i pro Česko, varuje úřad
Hry pro příležitostné hráče