Kariéra prkenného rytíře - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kariéra prkenného rytíře

,
Kariéra prkenného rytíře

Při vší snaze mediálních stratégů ANO, kteří chtějí ukázat Andreje Babiše jako oběť spiknutí, při podávání a braní zpět vládní demise, při naprostém pohrdání, které zní z Hradu jako zvony svatovítské katedrály, zapadá jedna důležitá věc. Co bude s premiérem Bohuslavem Sobotkou, který je evidentně u konce své vrcholné politické dráhy?

Premiér vede nyní svůj největší životní boj. Je donucen dělat to, co by nejradši nikdy nedělal. Musí být tvrdý, musí improvizovat a musí si dost lidí naštvat. Na nic z toho není ze své podstaty vybaven. Není na to ani připraven, protože všechno, co dělá, postrádá jakýkoliv znak dlouhodobějšího plánování. Celé tohle Sobotkovo prkenné rytířství vychází z toho, že ví, že už nemá co ztratit, protože končí.

Jestli se v ČSSD něco neodpouští, je to sólová hra. Své by o tom mohl vyprávět bývalý předseda Jiří Paroubek, kterého sólování dovedlo až do tragického projektu jménem Lev 21.


Mezi Zemanem a Babišem je mocenský pakt, míní premiér Sobotka

 Miloš Zeman a Andrej Babiš


Když bral Bohuslav Sobotka osud ČSSD do svých roztřesených rukou, musel vědět, že riskuje. Ohrozil budoucí kariéru desítek poslanců, kteří čekají na svých místech na kandidátkách před branami sněmovny. Ohrozil, zprvu podáním demise dokonce zničil, kariéru ministrů. Sobotka zahodil všechny skryté vazby strany na byznys a rozhodl se jednat sám. Jakkoliv je takový krok chvályhodný, strana tohle neodpouští. To, že ještě sedí v křesle předsedy, je jen důsledek obav všech ostatních, kteří nechtějí sedět na jeho místě.

Pokud se premiérovi povede přes Hrad protlačit demisi Andreje Babiše, bude jeho hořká hra u konce. Logicky by potom měl udělat takové rozhodnutí, které povede i k jeho vlastní rezignaci. Strategicky by bylo správné, aby nebyl ničitelem, ale po odvedené práci odešel do stejné pozice, jakou bude mít Andrej Babiš. Zároveň by tím odblokoval vládu, protože není možné, aby s ministry ANO seděl ve Strakově akademii u jednoho stolu. Navíc z pozice předsedy bez vládní funkce by mohl daleko efektivněji vést předvolební kampaň.


Čtěte také:

Dusno ve vládě: členové koalice přešli k vulgaritám

Na místo dorazili i ministři Andrej Babiš (ANO) a Milan Chovanec (ČSSD)


Volby se vší pravděpodobností skončí tak, že vyhraje hnutí ANO. Je jen otázkou, o kolik. Bohuslav Sobotka pak už nebude premiér a bude muset odejít i z vedení strany. S ním v čele se žádná koalice nesloží, nota bene, pokud v ní má hrát hlavní roli Babišovo ANO. Jako možní budoucí předsedové ČSSD se ukazují Lubomír Zaorálek a zejména Milan Chovanec, ale nepředbíhejme.

Bohuslav Sobotka by si měl poprvé v životě začít hledat práci. Vyděláno, jako Jiří Paroubek, nemá. Politický poradce, jako je nyní Vladimír Špidla, z něj asi nebude. Ruku na srdce, kdo by jeho radám naslouchal… V byznysu se jako expremiér Topolánek také neuchytí. V Bruselu už pro ČSSD moc míst není. Z téhle rovnice už vychází jen jedno řešení. Vypadá to, že se čínským investorům právě zrodil risk manažer.

Čtěte předchozí První poslední Petra Weikerta:

Babišovi debilové

ODS školí Evropu

Zachraňte Uber

Low cost Zeman


Ohodnoťte tento článek
Diskuze