Kalousek prý neuhne. Jen aby mu neuhnuli voliči - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kalousek prý neuhne. Jen aby mu neuhnuli voliči

,
Kalousek prý neuhne. Jen aby mu neuhnuli voliči

Sloganem TOP 09 pro sněmovní volby je, že strana prý neuhne. Chvíli to sice vypadalo jako vtip, ostatně jim se šéf strany Miroslav Kalousek věnuje poslední dobou nejvíc. Záhy ale sám vysvětlil, že tentokrát prostě nechce uhnout z hájení hodnot, jako jsou „liberální demokracie, svoboda každého z nás, směřování do rychlého pruhu v Evropské unii a zásadní priority týkající se vzdělávání a hospodářské politiky.“

Proč ne. Nejen v případě Kalouska bychom ale samozřejmě měli být opatrní. Není to zas tak dlouho, co chtěl dlouholetý lidovec liberální demokracii a svobodu každého z nás hájit i s komunisty, jimž tyto hodnoty historicky úplně nesedí. A když nedávno stejně jako dnes pro změnu před volbami sliboval, že ve vládě nezvýší daně… Neřekl bych, že Kalousek drží pevně jako Ježíš, který radši nastaví druhou tvář, než aby uhnul.

Kalouskovy hodnoty jsou jistě vznešené – a zvlášť na papíře. Jen si nejsem jistý, jestli na ně v případě TOP 09 vůbec dojde. Zaprvé se její preference až příliš často blíží k nebezpečné pětiprocentní hranici, kdy ze všeho nejvíc hájíte hodnotu setrvání ve sněmovně. Kalousek není úplně nejpopulárnější tvář a TOP 09 dávno nefunguje trik s Karlem Schwarzenbergem, kvůli němuž někteří s nadšením volili proti vlastním ekonomickým zájmům.

Po jeho zvolení šéfem TOP 09 sice strana rozdávala placky se srdíčkem a Kalouskovým jménem, moc jsem si ale nevšiml, že by je někdo nosil jako předtím placky s knížetem-pankáčem. Navíc TOP 09 nepřeje ani doba: nejen Češi rádi zapomněli na reformy a dluhy, které TOP 09 pohádkově fungovaly ve volbách 2010, a znovu nakupují a zadlužují se jako vzteklí. Jako snad jediný chce taky Kalousek zavést co nejdřív euro, to s ním ale chce jen pětina Čechů. Navíc teď v Česku i díky houfné migraci nejlíp nerezonuje ani celá EU, další hodnota TOP 09. Pochopil to nejen ministr vnitra Milan Chovanec, jemuž k dokonalosti chybí už jen dlouhý kožený kabát.

Voličské preference podle průzkumu CVVM z poloviny května

 Stranické preference za květen 2017 podle výzkumu CVVM

Řečeno gastronomicky, TOP 09 zkouší prodávat drahé wagyu hovězí v zemi levného vepřového a téměř kuřecího masa. Když se podíváte na volební priority TOP 09, vidíte maximálně jednu menší pražskou kavárnu, kde ještě zbývají místa u stolů. Ne náhodou se mimopražští členové strany bouří a ptají, jak mají něco takového lidem prodávat v zemi slev, kde většinu současného ekonomického růstu táhne laciná montážní práce.

Zadruhé Kalousek také voličům znovu slibuje, že nebude vládnout nejen s komunisty, ale ani s Andrejem Babišem, z čehož ho mimochodem nikdo nepodezřívá. Šéf TOP 09 často mluví o široké vládní koalici včetně ČSSD, jež je při vyloučení ANO, pravděpodobného vítěze voleb, nutná. Problém je, že třeba ODS právě oznámila, že euro nechce. Byť i její šéf Petr Fiala trochu uhýbá; ještě nedávno podnikatelům a manažerům v Ostravě sliboval, že ODS proti euru nic nemá.

Ještě horší je ale představa široké vlády TOP 09, ODS, ČSSD a případně i lidovců a STAN. Zatímco ODS s TOP 09 budou předstírat šetření a reformy, Marian Jurečka bude rozdávat zemědělcům a ČSSD úplně všem. S výjimkou vztahu EU je totiž program TOP 09 pravý opak programu ČSSD. Ta popírá socioekonomickou realitu, což tentokrát ještě umocňuje její bídná předvolební situace. Jestli si v ČSSD doteď mysleli, že se peníze tisknou v Lidovém domě, teď věří, že prostě padají z nebe.

Situaci TOP 09 celkem vystihl šéf lidovců Pavel Bělobrádek, když nahlas zapřemýšlel o jejím spojení s KDU-ČSL – jen bez Kalouska. Svým způsobem by to bylo i logické. Jen by to ukončilo Kalouskův experiment, který mu tak překvapivě vyšel ve volbách v roce 2010: lidovci, s nimiž Kalousek před časem uhnul od KDU-ČSL, by se prostě zase k lidovcům vrátili. Tedy domů, jak to má být.

Čtěte další komentáře autora:

Dělejte děti, zaplatí to bezdětní. I lidovci se konečně nadchli pro sex

Chorý Zeman mačká z ČSSD to nejhorší

ČSSD znovu připomíná mordpartu, která požírá sama sebe

Pošlapáváním ústavy nám Zeman dává šanci ústavně ho zrušit

Zapomeňte na vládní krizi. Tu největší řeší ODS s TOP 09


Ohodnoťte tento článek
Diskuze