Jistě, pane plukovníku. Tah Prymulou vymazal Babišovy chyby, ale oslabil ho - Euro.cz

Přihlášení

Jistě, pane plukovníku. Tah Prymulou vymazal Babišovy chyby, ale oslabil ho

,
Jistě, pane plukovníku. Tah Prymulou vymazal Babišovy chyby, ale oslabil ho

Příchod Romana Prymuly do čela ministerstva zdravotnictví udělal tlustou čáru za všemi předchozími průšvihy premiéra Babiše a bývalého ministra Vojtěcha. Jen pár dní před krajskými a senátními volbami se začalo nanovo. O to právě v celé ministerské výměně šlo. Ale i toto „odstínění” starých problémů má své nevýhody. Prymula totiž bude na Babišovi více nezávislý než Vojtěch, kterého si předseda vlády „vychoval” od univerzitní kolébky.

Byla to smutná souhra okolností pro jednoho z nejdéle sloužících českých ministrů zdravotnictví Adama Vojtěcha. Kdyby nebyly volby za pouhých pár dní, byl by zřejmě ministrem ještě minimálně rok. Jenže nadcházející krajské a senátní volby přistihly šéfa hnutí ANO Andreje Babiše v ne zcela dobré kondici.

Podle analýzy sociologa Jana Herzmanna minimálně ve třech krajích hrozí, že ANO nebude hrát v boji o tamní hejtmanství hlavní roli. Dále podle průzkumu agentury Kantar podpora hnutí ANO celostátně za posledních pár měsíců klesla o několik procent. Do toho všeho začal každým dnem růst počet nakažených koronavirem poté, co Babiš v srpnu ministru Vojtěchovi zakázal nařídit nošení roušek ve školách a v obchodech.

To pro vládnoucí hnutí vypadalo na smrtelnou kombinaci. Bylo třeba urychleně konat. A extrémně loajální Adam Vojtěch byl tou nejlepší obětí. Vojtěch by totiž pro Babiše udělal cokoli. Umí na povel přestat být „slušný” a říct jakékoliv „jméno”, dokáže i sám sebe obětovat a rezignovat na post ministra. Samozřejmě s vidinou toho, že se v prosinci stane ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Nástupce současného šéfa Zdeňka Kabátka hledá Babiš podle informací týdeníku Euro už několik měsíců. Právě teď ho našel.

Na ministerstvo zdravotnictví místo chlapeckého a nesmělého právníka Vojtěcha nastoupil populární plukovník Prymula, jehož rozkazy prostě chcete jako průměrný český občan poslouchat. Ministrem se v těžké době stala autorita, které Češi důvěřují, ačkoli ještě na jaře měnila své názory na přístup k epidemii tak rychle, že si mnozí těch obrátek ani nestačili všimnout. Prymula si přesto dokázal svou důvěryhodnost uchránit. A Babiš teď věří, že si z ní dokáže před volbami uloupnout aspoň kousek.

Předseda vlády tedy rychlou výměnou v čele ministerstva zdravotnictví zakryl své vlastní chyby a ještě si „vychoval” nového šéfa VZP, ale s nástupem Romana Prymuly do vlády zároveň oslabil. Prymula nebude zdaleka tak loajálním ministrem jako Vojtěch, kterého Babiš vytáhl ještě z pražského právnické fakulty a bez jakýchkoli pracovních zkušeností z něj udělal vlivného tajemníka na ministerstvu financí. Vojtěch Babišovi vděčí za vše. A podle toho se chová.

U Prymuly je to ale naopak. Babiš spíše dluží jemu. V první řadě za to, že mu Prymula vytrhl trn z paty už na jaře, kdy se do té doby neznámý epidemiolog postavil před kamery a vzal na sebe odpovědnost v nejisté době, zatímco Babiš na několik dnů úplně zmizel z veřejného prostoru. A teď Prymula Babišovi pomohl znovu. Nový ministr zdravotnictví má zároveň velmi blízko k Hradu. Je spíše dalším Zemanovým ministrem v Babišově vládě. Premiér tak může mít ten nejlepší marketing v zemi, ale v politickém know-how ho stále válcuje prezident.