Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Jan Rasch, Euro E15

Jednotné krabičky cigaret: Nezamýšlené důsledky dobrých úmyslů

31. května 2016, 15:48 - Ernesto U. Savona
ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: Jan Rasch, Euro E15
31. května 2016, 15:48

V medicíně je první zásadou přístupu lékaře k péči o pacienta především neublížit. Pro vlády na celém světě je ústředním cílem pro oblast veřejného zdraví kontrola tabáku. Ve snaze o dosažení tohoto cíle, proti kterému asi nikdo nemůže nic namítat, vlády někdy ignorují lékařské heslo „neublížit“ a přijímají dobře míněné snahy, které vedou k opačnému efektu než k tomu, kterého chtěly dosáhnout.

Už dříve v tomto roce jsem předložil svědectví spojenému výboru pro prosazování práva Australského parlamentu, kde jsem detailně popsal globální problém nezákonného obchodu s tabákem. Na rozdíl od globálního trhu s drogami je pro většinu lidí nezákonný obchod s tabákem prakticky neznámý. Jen málo lidí si je vědomo toho, že tento obchod může být pro organizované zločinecké skupiny stejně výnosný jako distribuce a prodej kokainu a heroinu (a v mnoha případech i výnosnější).

V Evropě jsou roční ztráty státu související s nelegálním obchodem s tabákem ve zprávě společnosti Transcrime nazvané „European Outlook on ITTP (2015)“ (Evropský výhled v oblasti nezákonného obchodování s tabákem, 2015) odhadovány na více než 10 miliard Euro, přičemž pašeráci mají zisk více než 10,5 milionů Euro. I přes rozsah tohoto problému to však pro vlády zůstává menší prioritou a boji s ním věnují mnohem méně zdrojů ve srovnání s úsilím věnovaným omezení nelegálních drog.

Ztráta miliard euro v příjmech a bezděčné povzbuzení pro zločince k nezákonnému obchodování s tabákem tím, že to není priorita, je samo o sobě zneklidňující. Zneklidňující jsou také škody na zdraví lidí, kteří užívají nelegální tabák. Většina nelegálních výrobků se nevyrábí v souladu s přísnými výrobními pravidly, která státy vyžadují pro legální tabákové výrobky, ani nepodléhají přísným marketingovým pravidlům, čímž se nelegální tabákové výrobky stávají dostupnými pro děti.

Vlády by bezesporu nikdy nezavedly předpisy, které by subjektům obchodujícím s nelegálními drogami jejich podnikání usnadnily, a přesto přesně to vidíme ve vztahu k nelegálnímu tabáku.

Světová zdravotnická organizace (WHO) loni svůj každoroční Světový den bez tabáku zaměřila na obchod s nelegálním tabákem. 31. května bude WHO opět slavit Světový den bez tabáku, tentokrát se zaměří na „jednotné balení“ tabákových výrobků. Je na místě, že tato dvě témata se v nedávné době stala tématy pro WHO, protože jedno napomáhá druhému.

V Austrálii implementace jednotného balení tabákových výrobků, které vyžaduje, aby byl veškerý tabák prodáván v jednotných krabičkách bez jakéhokoli označení značky, je názornou ukázkou předpisu, který může dosáhnout pravého opaku toho, co bylo jeho záměrem. Ačkoli budou potřebná ještě další tvrdá data, růst prodeje nelegálního tabáku od zavedení australského restriktivního balení do jednotných krabiček může naznačovat riziko, že se jedná o příklad předpisu, který způsobuje vzrůst kriminality, snižuje zdraví prospěšný dopad, a přitom má přímý vliv na příjmy státu.

Ve snaze o snížení škod způsobených používáním tabáku Austrálie nechtěně otevřela dveře ke snížení ochrany zdraví.

Jak jsem říkal v mém svědectví před společným výborem, pokud má být omezeno nezákonné obchodování s tabákem, je nezbytné pochopit kompromis, který je potřeba mezi regulací legálního tabákového trhu a dopadem předpisu na nelegální trh. Jednoduše řečeno: přinášejí extrémní omezení vůči legálním výrobcům tabákových výrobků větší svobodu nelegálním prodejcům tabákových výrobků?

Veřejné zdraví a veřejnou bezpečnost není možné považovat za dvě oddělené a nesouvisející záležitosti. Toto rozdělení práce nebude fungovat. Ti, kteří regulují zdravotní problematiku, nemohou ignorovat problematiku prosazování zákona.

Vlády musí místo toho přijmout přístup, který bude maximalizovat zdravotní výstup a minimalizovat příležitost ke kriminální činnosti. Jednotné balení této rovnováhy nedosahuje.

V současnosti je Austrálie jedinou zemí na světě, která zavedla jednotné balení tabákových výrobků. Brzy ji budou následovat Irsko, Francie a Velká Británie, které již přijaly příslušné zákony, zatímco další země, jako například Kanada, se tímto směrem se vší rozhodností ubírají.

Když budou tyto vlády v této politice pokračovat (přičemž další vlády je sledují a čekají), je zcela nezbytné, aby přijaly vyrovnaný přístup k regulaci založený na spolupráci. Vlády si musí být plně vědomy toho, že jejich nejlepší snaha o regulaci tabáku může vést přímo k nechtěným důsledkům. Problémy se mohou v jednotlivých zemích lišit, ale všem je jasné, že pokud je legální trh sevřen zákazovou legislativou, odpovídající nezákonný trh roste prostřednictvím zločinu a nejistoty. A v neposlední řadě rostou i náklady potřebné na vymáhání zákona.

Profesor Ernesto U. Savona je ředitelem organizace TRANSCRIME, Joint Research Centre on Transnational Crime (společné výzkumné centrum pro nadnárodní zločin) při univerzitě Università Cattolica del Sacro Cuore. Profesor Savona je čelním mezinárodním odborníkem na mezinárodní organizovaný zločin a praní peněz a působí jako konzultant OSN, Rady Evropy, Evropské unie a různých národních vlád.

Přečtěte si o protikuřácké politice v ČR

Němeček opět předloží protikuřácký zákon. Bez Bendovy změny


Čtěte také

 Rumunský větrný park ČEZ Fantanele - Cogealac

Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v…

před 3 hodinami

 Předčasné volby ve Velké Británii - ilustrační foto

Průvodce britskými volebními sliby. Labouristé chtějí radikální změny, konzervativci rychlý brexit

Co se dá komu slíbit aneb Brouzdání britskými volebními sliby.

před 3 hodinami

Praha  Pražský primátor Zdeněk Hřib

Města proti populistům. Praha uzavře pakt s Budapeští, Bratislavou a Varšavou

Praha uzavře Pakt svobodných měst s metropolemi zemí visegrádské skupiny, Budapeští,…

před 4 hodinami

Události  Novorozenec - ilustrační foto

Počet obyvatel Česka za devět měsíců stoupl na 10,68 milionu. Rodí se však méně dětí

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68…

před 4 hodinami

Události Japonské sportovní centrum J-Village v prefektuře Fukušima, ilustrační foto

Štafeta zamořeným územím: radioaktivita v okolí Fukušimy je 1775krát vyšší než před havárií

Sportovní areál, který je umístěný 20 kilometrů od elektrárny Fukušima, je stále…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Auta
Test Kawasaki W800 Street: Síla starých vín
Videodojmy: Hyundai Tucson N Line ukazuje sportovní stránku nošovického SUV
Porsche má na Taycan už 30 tisíc objednávek. To téměř odpovídá roční produkci 911
Mercedes-Benz představuje druhou generaci modelu GLA. K dispozici bude i jako elektromobil
EAV uvádí na trh první modulární vozidlo eCargo
Hry pro příležitostné hráče