Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

Jedenapůltý pokus o zrušení Obamacare

 Zámečník 05. května 2017, 15:52  -  Miroslav Zámečník
05. května 2017, 15:52

Po ukrutném březnovém debaklu, kdy se o prvním pokusu o nahrazení Obamovy zdravotní reformy něčím s „Trumpovou pečetí“ raději ani nehlasovalo, dosáhl Donald Trump včera v dolní komoře amerického Kongresu cenného, i když těsného vítězství.

Republikáni sice Obamovu zdravotní reformu nemají rádi od samotného jejího vzniku, takže nějakých sedm let, ale nedovedou se dohodnout, co místo ní. Ve Sněmovně reprezentantů včera utužovali stranickou morálku, jak se dalo, ale i tak návrh prošel jen těsně (217 pro a 213 proti) a našlo se 21 disidentů. Republikány štěpí, zda část Obamova dědictví fakticky v trochu pozměněné podobě ponechat. Umírněné křídlo (Trumpa fakticky považujme za jeho součást) si uvědomuje, že díky Obamovi dostalo přístup ke zdravotnímu pojištění dvacet milionů Američanů, a nechce, aby se dostupnost pojištění zásadně zhoršila a používalo se to proti němu. Radikální křídlo by smetlo Obamacare z jedné vody načisto a bez náhrady.

V Senátu, kde republikáni disponují jen velmi těsnou většinou, se musejí navzájem přesvědčit všichni - až na dva. Navíc, už dneska je jasné, že republikánští senátoři si udělají svojí vlastní reformu, a jak říká jeden z nich, Lamar Alexander, „vybereme si dobré nápady, které nám vyhovují“.

Takže včera pracně dosažený kompromis, to je vlastně jen předpokoj, zahřívací kolo před „opravdovou“ reformou. Senátoři rovněž trvají na tom, že polotovar, ale i výslednou reformu „proměří“ respektovaný nadstranický Congressional Budget Office, který v březnu vydal velmi nelichotivé hodnocení první verze „Trumpcare“ (oficiálně American Health Care Act).

Hlavní zjištění vidíte na obrázku: navrhované změny by způsobily zhoršení dostupnosti, o pojištění by v roce 2018 oproti zachování Obamacare přišlo 14 milionů lidí, a do roku 2026 by se to týkalo dalších 24 milionů lidí. Politicky to byla asi příliš velká cena za úspory na federálních výdajích – v průběhu deseti let o 337 miliard dolarů.

Donalda Trumpa tehdy závěry CBO nesmírně rozlítily, ale Senát zjevně nechce riskovat, že by jeho verze reformy měla tak tvrdé dopady. O co jde konkrétně?

1. Obama rozšířil pojistné krytí i na předchozí zdravotní komplikace, což samozřejmě pojišťovny promítly do ceny pojistek, takže bylo nutné příjmově slabší subvencovat. Podstatné je, že ani Trump nechtěl zrušit to, co bylo většinou lidí přijímáno dobře (krytí i zpětně), jenže nemůžete chtít obojí najednou – levné pojistky, které by zároveň hradily péči za zdravotnické problémy, jež vznikly před uzavřením pojistky.

2. Nezatěžovat mladé vysokými náklady za pojistky zároveň znamená omezit mezigenerační solidaritu. Obamacare testovala příjem, Trumpcare by chtěla diferencovat daňové úlevy podle věku. CBO poznamenal, že mladí a zdraví by sice dostali jen poloviční slevu na dani, než starší ročníky, jenže pojistka pro vyšší ročníky by mohla být i pětkrát dražší (dosud maximálně třikrát), takže by si nemohly pojištění dovolit.

3. Trumpcare hodlá zrušit povinnost pojistit se pod hrozbou rostoucích sankcí, za což sklidil Obama hodně nelásky. Nucení individuálních pojištěnců a malých firem, aby poskytly pojištění, samozřejmě zvedá náklady pro pojištěnce/zaměstnavatele, ale snižuje to průměrné náklady na pojištěnce, takže tímhle se měly relativně zlevňovat pojistky. Obojí bylo neoblíbené a politicky pro Trumpa a republikány je zrušení buzerace výhodné. Jenže bez donucení klesne počet pojištěných a horší kmen znamená dražší pojistky. Alternativou je zvednout subvence, což znamená, že se nic neušetří.

4. Trumpcare zároveň chce zrušit i další Obamovo opatření, kterým se zvýšilo horní příjmové pásmo v programu Medicaid, z nějž státy Unie (s finanční účastí federální vlády) hradí péči pro chudé. Logika Obamy byla následující: přinutit mladé a zdravé, aby se pojistili, a přinutit i malé zaměstnavatele, aby své zaměstnance pojišťovali. Chudé z buzerace vyjmout přenesením nákladů na péči na Medicaid, byť za cenu zatížení rozpočtu. Když se strop sníží, počet lidí, kteří jsou kryti pojistkou nebo Medicaid, se sníží. A tak dále.

Senát bude asi chtít tyhle hrany obrousit, ale ve skutečnosti je to extrémně těžký tanec mezi vejci. Republikánští senátoři také nejsou jednolitá partička, a jsou mezi nimi i arcikonzervativci typu Teda Cruze (známého z primárek).

Najít kompromis, to se nedá stihnout za týden. Demokraté v Senátu slibují, že nic v žádném případě nepodpoří. Škodolibě straší, že nárůst cen pojistného, který je vysoce pravděpodobný, si „vyžerou“ v plném rozsahu jejich kolegové a soupeři.

Mocná lobby zdravotních pojišťoven si zatím dávala pohov, protože všichni věděli, že do tuhého půjde až v Senátu, takže sezóna jim právě začíná.

Nejde o drobné – výdaje na zdravotnictví v USA jsou zdaleka největší na světě (přes 17% amerického HDP). Řekl bych, že porostou.

Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka:

Trump, NAFTA a dvě století od Davida Ricarda

Slibem neurazíš aneb Daňová sezóna

Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?

Odpočítávání začalo aneb Evropské peníze po brexitu

Jak se Donald Trump lapil do pasti jménem ObamacareSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Kdy budou dokončeny opravy na dálnicích II
Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Auta
I druhá generace Dacie Duster dostala verzi pick-up. Zatím…
Vyberte nejlepší auta roku 2019 a vyhrajte ceny za 200 000 Kč
Test BMW M140i: Příliš krásné loučení
Galerie fotek, které se do AMS nevešly: karbonový Seat Leon ST Cupra i elegantní Peugeot 508
Retro: Podívejte se, jak se během let měnil vzhled SPZ na našem území
Technologie
AMD už prý má funkční vzorky Radeonů s 7nm GPU Navi. Údajně „vypadají dobře“
Po Huaweii podvádělo v benchmarcích i Oppo. Detekovalo 3DMark podle jména aplikace
Samsung s terabajtem paměti? Koupíte Galaxy Note9 a dostanete 512GB kartu zdarma
Sony Xperia XZ3: dokonalý obraz i zvuk (test)
Telefony s Androidem by mohly zdražit až o 900 Kč
Hry pro příležitostné hráče