Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

Proč se vyplatí investovat do drahých kovů?

V dnešní době existuje celá řada investičních příležitostí, a to i pro lidi, kteří nejsou…

Siemens představí na MSV digitální budoucnost průmyslu

Expozice novinek a řešení společnosti Siemens na Mezinárodním strojírenském veletrhu …

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor:

Jedenapůltý pokus o zrušení Obamacare

 Zámečník 05. května 2017, 15:52  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
05. května 2017, 15:52

Po ukrutném březnovém debaklu, kdy se o prvním pokusu o nahrazení Obamovy zdravotní reformy něčím s „Trumpovou pečetí“ raději ani nehlasovalo, dosáhl Donald Trump včera v dolní komoře amerického Kongresu cenného, i když těsného vítězství.

Republikáni sice Obamovu zdravotní reformu nemají rádi od samotného jejího vzniku, takže nějakých sedm let, ale nedovedou se dohodnout, co místo ní. Ve Sněmovně reprezentantů včera utužovali stranickou morálku, jak se dalo, ale i tak návrh prošel jen těsně (217 pro a 213 proti) a našlo se 21 disidentů. Republikány štěpí, zda část Obamova dědictví fakticky v trochu pozměněné podobě ponechat. Umírněné křídlo (Trumpa fakticky považujme za jeho součást) si uvědomuje, že díky Obamovi dostalo přístup ke zdravotnímu pojištění dvacet milionů Američanů, a nechce, aby se dostupnost pojištění zásadně zhoršila a používalo se to proti němu. Radikální křídlo by smetlo Obamacare z jedné vody načisto a bez náhrady.

V Senátu, kde republikáni disponují jen velmi těsnou většinou, se musejí navzájem přesvědčit všichni - až na dva. Navíc, už dneska je jasné, že republikánští senátoři si udělají svojí vlastní reformu, a jak říká jeden z nich, Lamar Alexander, „vybereme si dobré nápady, které nám vyhovují“.

Takže včera pracně dosažený kompromis, to je vlastně jen předpokoj, zahřívací kolo před „opravdovou“ reformou. Senátoři rovněž trvají na tom, že polotovar, ale i výslednou reformu „proměří“ respektovaný nadstranický Congressional Budget Office, který v březnu vydal velmi nelichotivé hodnocení první verze „Trumpcare“ (oficiálně American Health Care Act).

Makrooko, graf ( Autor: CBO )

Hlavní zjištění vidíte na obrázku: navrhované změny by způsobily zhoršení dostupnosti, o pojištění by v roce 2018 oproti zachování Obamacare přišlo 14 milionů lidí, a do roku 2026 by se to týkalo dalších 24 milionů lidí. Politicky to byla asi příliš velká cena za úspory na federálních výdajích – v průběhu deseti let o 337 miliard dolarů.

Donalda Trumpa tehdy závěry CBO nesmírně rozlítily, ale Senát zjevně nechce riskovat, že by jeho verze reformy měla tak tvrdé dopady. O co jde konkrétně?

1. Obama rozšířil pojistné krytí i na předchozí zdravotní komplikace, což samozřejmě pojišťovny promítly do ceny pojistek, takže bylo nutné příjmově slabší subvencovat. Podstatné je, že ani Trump nechtěl zrušit to, co bylo většinou lidí přijímáno dobře (krytí i zpětně), jenže nemůžete chtít obojí najednou – levné pojistky, které by zároveň hradily péči za zdravotnické problémy, jež vznikly před uzavřením pojistky.

2. Nezatěžovat mladé vysokými náklady za pojistky zároveň znamená omezit mezigenerační solidaritu. Obamacare testovala příjem, Trumpcare by chtěla diferencovat daňové úlevy podle věku. CBO poznamenal, že mladí a zdraví by sice dostali jen poloviční slevu na dani, než starší ročníky, jenže pojistka pro vyšší ročníky by mohla být i pětkrát dražší (dosud maximálně třikrát), takže by si nemohly pojištění dovolit.

3. Trumpcare hodlá zrušit povinnost pojistit se pod hrozbou rostoucích sankcí, za což sklidil Obama hodně nelásky. Nucení individuálních pojištěnců a malých firem, aby poskytly pojištění, samozřejmě zvedá náklady pro pojištěnce/zaměstnavatele, ale snižuje to průměrné náklady na pojištěnce, takže tímhle se měly relativně zlevňovat pojistky. Obojí bylo neoblíbené a politicky pro Trumpa a republikány je zrušení buzerace výhodné. Jenže bez donucení klesne počet pojištěných a horší kmen znamená dražší pojistky. Alternativou je zvednout subvence, což znamená, že se nic neušetří.

4. Trumpcare zároveň chce zrušit i další Obamovo opatření, kterým se zvýšilo horní příjmové pásmo v programu Medicaid, z nějž státy Unie (s finanční účastí federální vlády) hradí péči pro chudé. Logika Obamy byla následující: přinutit mladé a zdravé, aby se pojistili, a přinutit i malé zaměstnavatele, aby své zaměstnance pojišťovali. Chudé z buzerace vyjmout přenesením nákladů na péči na Medicaid, byť za cenu zatížení rozpočtu. Když se strop sníží, počet lidí, kteří jsou kryti pojistkou nebo Medicaid, se sníží. A tak dále.

Senát bude asi chtít tyhle hrany obrousit, ale ve skutečnosti je to extrémně těžký tanec mezi vejci. Republikánští senátoři také nejsou jednolitá partička, a jsou mezi nimi i arcikonzervativci typu Teda Cruze (známého z primárek).

Najít kompromis, to se nedá stihnout za týden. Demokraté v Senátu slibují, že nic v žádném případě nepodpoří. Škodolibě straší, že nárůst cen pojistného, který je vysoce pravděpodobný, si „vyžerou“ v plném rozsahu jejich kolegové a soupeři.

Mocná lobby zdravotních pojišťoven si zatím dávala pohov, protože všichni věděli, že do tuhého půjde až v Senátu, takže sezóna jim právě začíná.

Nejde o drobné – výdaje na zdravotnictví v USA jsou zdaleka největší na světě (přes 17% amerického HDP). Řekl bych, že porostou.

Přečtěte si další komentáře Miroslava Zámečníka:

Trump, NAFTA a dvě století od Davida Ricarda

Slibem neurazíš aneb Daňová sezóna

Byl kurzový závazek brzdou investic do produktivity?

Odpočítávání začalo aneb Evropské peníze po brexitu

Jak se Donald Trump lapil do pasti jménem ObamacareČtěte také

 Jaroslaw Kaczyński

Volby v Polsku jasně vyhrála strana Právo a spravedlnost. Směřuje k další vládě

V Polsku bude zřejmě další čtyři roky vládnout národně-konzervativní Právo a spravedlnost…

13. října 2019

Události  Turecká ofenziva na severu Sýrie

Syrská vládní vojska vyrazila na sever bránit zemi proti Turkům

Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která dnes pronikla…

13. října 2019

 Německá kancléřka Angela Merkelová

Merkelová vyzvala Erdogana k zastavení intervence v Sýrii, USA stahují vojáky

Německá kancléřka Angela Merkelová v dnešním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta…

13. října 2019

Autor zprávy o kondici jaderného průmyslu Mycle Schneider.

Autor zprávy o jádru Schneider: Vítr a slunce jsou levnější

Pomalá, drahá, nekonkurenceschopná, tak vidí atomovou energetiku autor renomované ročenky…

13. října 2019

Ilustrační foto

Konec pivního romantismu v Česku: nadšenci uvolňují místo tradičním značkám

Český trh řemeslných piv se proměnil. Doba, kdy k dobrému odbytu stačilo, že pivo uvařil…

13. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak pomůže dětem v exekuci novela insolvenčního zákona?
Jak s námi operátoři jednají? Vata to tedy není
Svátek Všech Svatých a Dušičky, aneb proč to není státní svátek?
Jak se bude počítat důchod v roce 2020?
Česko a boom cirkulární ekonomiky
Auta
Fiat Talento modelový rok 2020
Kupé Škoda 763 bylo rychlejší než auta VB. Skončilo fiaskem, přispělo však ke vzniku Favoritu
DB Schenker posiluje pozici v logistice pro automobilový průmysl
Vodíková Toyota Mirai ve druhé generaci zcela mění podobu. Už vypadá jako auto
S Mercedesem třídy X na Sahaře: V poledne jsou duny nejzrádnější
Hry pro příležitostné hráče