Je čas, aby Babiš udělal pá-pá - Euro.cz

Přihlášení

Je čas, aby Babiš udělal pá-pá

,
Je čas, aby Babiš udělal pá-pá

Noc na úterý 13. října 2020 by každému jinému premiérovi zlomila vaz. Bohorovnost Andreje Babiše je však zřejmě nekonečná.

Česká republika se během posledních hodin změnila v zemi, kde přestávají platit jakákoliv pravidla a kde nikdo neví, co bude zítra. Kde vláda přijímá tvrdá opatření, aniž by vysvětlila, jaké má podklady. Kde ministři působí jako oživlá černá kronika a své občany dokážou pouze strašit a peskovat. Kde děti usínají s tím, že je teprve normální pondělí a do víkendu daleko, ale rodiče jim ráno musí oznámit, že dneska je poslední školní den.

Tohle není normální situace. I proto, že ani po sedmi měsících se nic nezměnilo a česká vláda vedená Andrejem Babišem při každém střetu s čínskou chřipkou jedná jako jeskynní člověk, kterému zhasíná oheň a on se bojí stínů na stěnách. Primitivní instinkty hraničící s hysterií přebíjejí rozumné uvažování a trio Babiš, Hamáček a Prymula na noční tiskovce mluví o jakémsi „posledním pokusu“. 

Tohle nejsou lídři. Tohle jsou pouze vyhořelí politici, kteří nemají žádnou strategii a plán. Co když přijde třetí, pátá, devátá nebo osmnáctá vlna? To budeme stále svědky nesrozumitelných tiskovek a twitterových vyjádření, které se během několika málo hodin změní? To budeme stále poslouchat premiéra a ministry, kteří budou nařizovat a omezovat?

Do současné pesimistické situace, kdy se stalo normou řešit pouze denní přírůstky nakažených a plnící se nemocnice, a nic jiného – třeba i důležitějšího pro budoucnost země a zdraví občanů – najednou není tématem, nás dotlačil Andrej „Čaulidi“ Babiš. Nikdo jiný za současnou situaci nenese větší odpovědnost. To on jako premiér stojící pouze na marketingu ukázal, jak neschopným lídrem a manažerem je. Populisticky se řídí jen tím, kde nažene nejvíc bodů. Což může pár let fungovat v normálních časech, ale uplynulé týdny ukázaly, jak krátkozraké a nefunkční je celé jeho panování. 

Nemá v ruce nic. Ani teď. Jen nesrozumitelné řeči hraničící s trivialitou. Nedokáže podpořit, poděkovat, nabít lidi optimismem – protože čínskou chřipku samozřejmě zvládneme -, ani uznat chybu. Naopak umí vynadat všem „hejtrům“, jak za něj píšou na sítě jeho poradci, kterým nejsou vládní opatření po chuti. A zároveň uhnout hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi a jeho churavějící schovance Miloši Zemanovi a povolit jim jejich hradní oslavy 28. října.

Pokud se Babiš hned při prvním ostřejším větru rozpadnul a sesypal jako suché čapí hnízdo, není dobrým vůdcem, manažerem natož ministerským předsedou. I když je jasné, že vyprázdněné hnutí ANO ani Agrofert už nemá lidi, Andrej Babiš by měl ihned odstoupit. Svými kotrmelci ohrožuje nejen ekonomiku, ale co je nejhorší, rozdmýchává blbou náladu mezi lidmi. Jestli nyní země stále jakžtakž funguje, tak je to jen a pouze navzdory Babišovi. 

Jsme schopný národ. Jak dlouho nás ještě bude řídit nemehlo?