Jak Kremlík zachránil Metnara - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Jak Kremlík zachránil Metnara

,
Jak Kremlík zachránil Metnara

Lubomír Metnar by mohl mít solidní obavy o své místo. Nebýt tedy nedávného konce Vladimíra Kremlíka.

Kdo by to tušil, že stačí jen několik týdnů, a obrázek skvěle fungujícího ministerstva obrany se rázem promění v procesí zmaru, zbytečných až dětinských chyb a především tvrdohlavých úředníků, kteří odmítají připustit, že vinu nesou právě oni. Poslední dny přitom odkopaly, jak špatně resort pod vedením Lubomíra Metnara a jeho náměstka pro vyzbrojování Filipa Říhy funguje.

Rázem jsou zapomenuty jejich předvánoční nákupní hody, kdy vojákům – byť bez otevřených tendrů a jakékoliv kontroly – podepsali kontrakty na dlouho očekávanou techniku. Že jejich mesiášský komplex dospěl do nebezpečného bodu, ukazuje stále nedovysvětlený nákup pasivních sledovacích systémů za 1,5 miliardy korun a jejich bohorovnost před poslanci branného výboru.

Místo aby se resort za zmatky způsobené vlastními chybami jasně omluvil a náměstek Říha oznámil rezignaci, ministr Metnar po vzoru svého principála Andreje Babiše otáčí a útočí na všechny, kdo se opováží připomenout, že i obranné miliardy by se měly utrácet transparentně. „Informace v médiích poškozovaly ministerstvo obrany!“ zahrozil Metnar už poněkolikáté minulý týden na jednání výboru.


Glosa: Půlmiliarda sem, půlmiliarda tam. Obrana se v nákupu radarů sekla o 720 milionů

Radar - ilustrační foto

Z resortu se totiž vytratila jakákoliv sebereflexe. Za velké a možná i amatérské chyby v cenách nákupů, odfláknutých marketingových průzkumech a tendrech vůbec nemůžou novináři ani opoziční a koaliční poslanci. Vinu nesou úředníci v čele s Lubomírem Metnarem a Filipem Říhou. A svalovat ji na jednoho zaměstnance, který prý byl kvůli špatně spočítané ceně pasivních radarů propuštěn, nepůsobí věrohodně už vůbec.

Možná to není ani tak chyba Metnara s Říhou. Jen se prostě ukázalo, že šestileté vládnutí hnutí ANO udělalo z ministerstva obrany nefunkční dutou krabičku s dírkou na mince, kde se funkce rozdávají z přátelství či za odměnu.

Oživlé debaty o obranných výdajích a (ne)slibu na dvě procenta HDP jsou jen a pouze důsledkem kupících se přešlapů ministerstva obrany. Není divu, že s přístupem Metnara a Říhy se koaličním politikům přestalo chtít dávat resortu v příštích letech 130 miliard, když ani s polovičním rozpočtem není obrana schopná nakládat přehledně a vysvětlitelně, a namísto toho se chová, jako by šlo o její soukromé peníze.

Metnar ale může být v klidu. Alespoň zatím. Tedy narozdíl od náměstka Filipa Říhy. Jsou to jen tři týdny, co se z dopravy musel klidit Vladimír Kremlík, a Babiš si nemůže dovolit v tak krátkém sledu odvolat dalšího svého ministra. Přestože je zřejmé, že s Metnarovou a Říhovou prací není spokojený. Babiš jednak nemá nikoho jiného, koho by do čela ministerstva obrany usadil, a odvoláním by navrch dokázal, že hnutí ANO obranu skutečně neumí.​

Čtěte dále:

Metnar hájí nákup pasivních radarů. Kontrola chyby nenalezla

Armáda dostane dva nové pasivní radary. Zaplatí 1,5 miliardy korun

Metnar nechá prověřit nákup radarů. Místo 780 milionů korun mají stát 1,5 miliardy

Jak Kremlík zachránil Metnara
4 (80.91%) 22 hlasování
Diskuze