Jak český lev pokousal čínského tygra - Euro.cz

Přihlášení

Jak český lev pokousal čínského tygra

,
Jak český lev pokousal čínského tygra

Po dlouhých letech ostudného poklonkování čínskému totalitnímu režimu, po trapném vítání čínských letadel s předraženými respirátory, po shrbeném potlačování jakékoliv kritiky vůči Číně může být konečně každý Čech hrdý na domácí diplomacii, která se alespoň na chvíli opět postavila na stranu lidských práv a svobod.

Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila a dalších českých senátorů na Tchaj-wan, který Čína neprávem považuje za součást svého území, ukázala po letech úpadku Česko ve světových médiích v tom nejlepším světle. Tak jak jsme byli zvyklí v minulosti a už jsme skoro zapomněli, jaké to je. Téměř není velkého zahraničního média, které by o Vystrčilově výpravě na ostrov v Jihočínském moři nereferovalo. A to většinou s velkým obdivem. Německá stanice Deutsche Welle dokonce odvysílala Vystrčilův projev v tchajwanském parlamentu v českém originále. Takové pozornosti se české diplomacii už dlouho nedostalo.

Přepis mého projevu před taiwanským Legislativním dvorem.

Zveřejnil(a) Miloš Vystrčil dne Pondělí 31. srpna 2020

Vystrčil tím navázal na Václava Havla, který v roce 1990 jako prezident přijal přes vztek a hrozby Číny dalajlámu, což bylo do té doby něco nevídaného. Podobně jako Havel ani Vystrčil nedbal na čínské výhrůžky a otevřel západním zemím na Tchaj-wan opět dveře. Naposledy v tchajwanském parlamentu promluvil nějaký evropský státník před padesáti lety.

Reakce Číny se dala očekávat, ale byla mnohem hysteričtější a hloupější, než by se v diplomacii slušelo. Slova čínského ministra zahraničí Wanga o tom, že předseda českého Senátu překročil jakousi „červenou čáru” a že ho za to „přiměje zaplatit vysokou cenu” zní i tomu poslednímu obhájci Číny v Česku jako živá připomínka roku 1938 nebo 1968. Tady Wang nejenže překročil červenou čáru, ale spadl rovnou do historické propasti.

Je symbolické, že jako první se Česka zastal německý ministr zahraničí Heiko Maas, který těmto slovům Wanga na berlínské tiskové konferenci přihlížel. Maas se okamžitě postavil na stranu Vystrčila. Vysílat z Berlína do Prahy stejné věty jako před 80 lety je mimořádně trapné.

Souhlasíte s Vystrčilovou cestou na Tchaj-wan?

Miloš Vystrčil se tak stal nečekaným hrdinou mezinárodní diplomacie, přestože tohoto bývalého telčského učitele fyziky ještě před pár lety v Česku skoro nikdo neznal. Teď se dokonce mluví o jeho kandidatuře na Hrad. Je trochu ironické, že Vystrčil je dnes nejvýraznějším politikem opoziční ODS, do níž vlastně historicky vůbec nepatří. Obhájce lidských práv, občanské společnosti i ochrany životního prostředí je v naprostém protikladu vůči tomu, na čem byla ODS založena a jak se v české politice dlouhá léta prezentovala.

Je dobře, že v Miloši Vystrčilovi Česko našlo politika, který dobře rozpoznal silnou stránku české diplomacie, a tou je právě nesmlouvavý důraz na lidská práva všude na světě. Býval to český trademark a bylo by dobré na něj navázat. Kvůli poklonkování, které předvádí posledních několik let prezident Zeman, si nás ve světě nikdo nevšimne a budeme všem spíš k smíchu.