Hyde Park: Fed na nákupech - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hyde Park: Fed na nákupech

David Marášek,
Hyde Park: Fed na nákupech
Zdroj: Richard Cortés

Blíží se reset globálního bankovního systému?

„Fed neuvažuje o tom, že by zvyšoval úrokové sazby v dalších dvou letech,“ konstatoval v první polovině letošního června na tiskové konferenci Jerome Powell, šéf americké centrální banky (Fed). Osobně to považuji za otázku zásadní důležitosti ve světě měnové politiky nejméně za poslední dvě dekády. Proč? Ví Fed něco, o čem normální smrtelníci nemohou mít ani tušení?

Powellovo vyjádření v „době kovidové“ je bezprecedentně šokující, protože v minulosti byla centrální banka ve vyjádřeních k výhledům americké ekonomiky velmi opatrná, byť jen v měsíčních, maximálně kvartálních horizontech. Za běžných okolností by Fed ujišťoval, že bude sledovat, ale nedovolí si dlouhodobě predikovat… Ale teď šéf Fedu natvrdo řekne, že monetární politika zůstane extrémně uvolněná a že se úrokové sazby po dva roky, tedy až do konce roku 2022, nehnou. Tedy zůstanou na rekordní nízké úrovni poblíž nuly.

Jde o silnou kávu i proto, že ještě před půl rokem, v „době předkovidové“, panovalo všeobecné přesvědčení, že americké úrokové sazby se budou pomalu normalizovat, aby se vrátily do rozpětí dvou až tří procent. Takže když si přeložíme to, co šéf Fedu řekl, jde o přiznání, že americká ekonomika je na tom tak špatně, že si centrální banka prostě nebude moci dovolit úrokové sazby zvýšit.

Zmanipulovaná křivka

Proč se zamýšlím nad několik týdnů starou informací? Jednak proto, že mám pocit, že tuzemskými médii tato zpráva jen tak prosvištěla, jednak proto, že je v ní ohromná míra urgence, přestože se tato informace na první pohled nejeví jako zvláště důležitá.

Americká…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?