Hyde Park: Drtivý úder v domovech pro seniory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hyde Park: Drtivý úder v domovech pro seniory

Jiří Horecký,
Hyde Park: Drtivý úder v domovech pro seniory
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Jak dopadla světová pandemie na sociální služby v Evropě?

Skupinou lidí označovanou jako nejohroženější v souvislosti s virovým onemocněním covid-19 ve všech zemích světa byli senioři. Ti jsou nejpočetnější cílovou skupinou sociálních služeb – domovů pro seniory, pečovatelských služeb, respitní péče, denní péče a dalších. A právě tyto služby, jejich klienti a zaměstnanci čelili největšímu tlaku, zkoušce, jaké ve své dosavadní existenci nikdy čelit nemuseli.

Zvýšená úmrtí seniorů

Evropský dohledový systém (TESSy) vykazoval zvýšený počet hospitalizovaných starších 50 let s výrazně vyšším podílem lidí nad 65 let věku. Úhrnný počet úmrtí na virové onemocnění covid-19 činil celkem 44 procent lidí ve věkové skupině 65 až 79 let a 46 procent starších 80 let.

Univerzita London School of Economics and Political Science provedla průzkum mortality v domovech pro seniory v celkem deseti zemích (Austrálii, Belgii, Kanadě, Francii, Německu, Maďarsku, Irsku, Izraeli, Itálii, Norsku, Portugalsku, Singapuru, Španělsku a Spojeném království). Ten ukázal, že u věkové skupiny 65+ se podíl úmrtí v domovech pro seniory v souvislosti s koronavirem pohyboval od 19 do 72 procent.

\"\"

V České republice je pak tento podíl ve srovnání s těmito zeměmi „pouze“ 24 procent. První nepotvrzené případy pozitivního klienta na nemoc covid-19 v domovech pro seniory se v České republice objevily v únoru, první potvrzený případ byl prokázán 18. března. O tři týdny později hlásila nakažené klienty již dvacítka zařízení. Celkový počet nakažených rychle přesáhl 200. Nakonec toto číslo později kulminovalo – objevilo se přes…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?