Hospodaření obrany? Hangárem vyletí 120 milionů do vzduchu - Euro.cz

Přihlášení

Hospodaření obrany? Hangárem vyletí 120 milionů do vzduchu

,

Připravovaný pronájem secondhandových letounů L-39 Albatros je dalším důkazem špatného rozhodování – anebo spíše nerozhodování – ministerstva obrany po roce 2014.

„Našim vojákům prý stačí, když na staré platformy bojových vozidel ze 70. let nasadíme pár nových věcí, které si draze nakoupí. Je to úplně stejné, jako kdyby teď ve Škodovce kvůli úsporám montovali karoserii superbu na podvozek staré stodvacítky,“ brojil nedávno Lubomír Metnar (za ANO), když obhajoval nákup nových 210 pásových bojových vozidel pěchoty za 53 miliard. 

Tahle optika ministra obrany ovšem očividně platí, jen když se to hodí. Do velmi podobné situace jako armáda s bojovými vozidly se totiž dostal státní podnik LOM Praha patřící Metnarovu resortu, který potřebuje modernizovat svou letku cvičných strojů L-39 Albatros.

I tam byl schválený plán, podle nějž si měl koupit zbrusu nové letouny L-39NG, protože dnes používaným albatrosům končí technická životnost v letech 2021 a 2022. Stroje potřebuje především pro výcvik pilotů českých vzdušných sil, navíc půjde o podporu domácího průmyslu, což je mimochodem také důležitá mantra Lubomíra Metnara.

Jenže ejhle, tady najednou ministerstvu obrany není proti srsti, že „stará platforma ze 70. let“ (stroje L-39 byly do výzbroje Československé lidové armády zařazovány od roku 1972) má vojenským pilotům stačit. Protože se stále nepodařilo odklepnout a zahájit nákup čtyř letounů L-39NG za 1,1 miliardy korun, který hnutí ANO přidusilo a stále dusí už od ledna 2019, LOM Praha si chtě nechtě musí na roky 2020 až 2023 od soukromníků pronajmout staré L-39 za očekávaných 120 milionů.

Tohle není jen nekoncepční řešení, ale především důkaz špatného a nepromyšleného hospodaření, kdy se utrácí bez rozmyslu. Oněch 120 milionů korun, na něž má podle propočtů podniku LOM Praha vyjít pronájem, mohlo být ušetřeno a použito na jiné věci. Tedy pokud by vláda odkývla nákup L-39NG podle plánu už loni.

Navrch je velmi reálné, že nové letouny – jejichž cena se v kontraktu pro LOM Praha původně pohybovala v průměru po 275 milionech korun za kus – budou kvůli oddalování nákupu o něco dražší, než se počítalo loni, kdy Aero Vodochody dalo ministerstvu obrany svou nabídku.

K tomu si připočtěte těch 120 milionů, které spolkne pronájem bazarových albatrosů, a finanční škoda pro stát způsobená neustálým přešlapováním a oddalováním realistických řešení může být poměrně velká. Ne, takhle se správný hospodář k veřejným penězům – navrch v době, kdy jsou výdaje na obranu pod obrovským drobnohledem – nechová.

Diskuze