Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty

Ondřej Hergesell,
Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty
Zdroj: čtk

První dubnovou neděli proběhlo fotbalové derby mezi Jabloncem a Libercem. Imaginárně. Fotbal se žádný nehrál. Kvůli koronavirové pandemii se v polovině března zastavil vrcholový sport prakticky v celé Evropě, takže i tradiční souboj severočeských rivalů musel ustoupit bezpečnosti.

Zápas, který se odehrál jen virtuálně, tentokrát neměl vítěze z řad fotbalistů, ale pomůže pacientům Krajské nemocnice v Liberci. Na imaginární utkání s názvem „Derby proti koronaviru“ se totiž prodávaly charitativní vstupenky v hodnotě sto korun a výtěžek vstupného bude věnován zdravotníkům na boj proti rychle se šířící nemoci. Lístek na charitativní zápas si koupilo více než tři a půl tisíce lidí, nejen fanoušků obou klubů, ale i spousta dalších lidí, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc. Na konto nemocnice tak poputuje přes 290 tisíc korun – bohužel, i z charitativních akcí si totiž stát stáhne DPH.

Koupili byste si vstupenku na imaginární zápas?

Pro zdravotníky – a především pacienty krajské nemocnice – je to druhá pozitivní zpráva během krátké doby. V minulém týdnu totiž fotbalisté a zaměstnanci Slovanu Liberec mezi sebou posbírali pro pomoc nemocným tři čtvrtě milionu korun. Nadace Preciosa (společnost Preciosa je majitelem Slovanu Liberec) částku ještě navýšila o 450 tisíc, takže nemocnice získala 1,2 milionu korun, za které nakoupí nové plicní ventilátory, tolik potřebné pro léčbu nemocných.

Pozitivní dojem z virtuálního dobročinného fotbalu však kazí některé bizarnosti při prodeji vstupenek. Třeba to, že společnost Ticketstream, která je partnerem fotbalového Jablonce pro distribuci vstupenek, si ke každému lístku přirazí tříprocentní distribuční poplatek – přestože je na vstupence jednoznačně uvedeno, že je jde o charitativní příspěvek. Bizarní je také snaha prodat k vstupence, sloužící pro dobročinné účely, 29korunové pojištění (pro případ nečekaných událostí – jak zní oficiální tvrzení v eshopu).


Komentář: I filozofové myslí koronavirus aneb Stačí nám pouhý život?


A přestože jde o imaginární zápas pro dobrou věc, jablonecký klub se snaží návštěvníkům vnutit „výhodnou nabídku“ v podobě trička, dresu či šály. (Upsell za každé situace!) Největší bizarnost přichází na závěr: aby mohl podporovatel svůj příspěvek na charitu vůbec zaplatit, musí souhlasit s obchodními podmínkami. To mimo jiné představuje souhlas s poskytnutím osobních údajů – včetně e-mailu a telefonního čísla – na čtyři roky.

Jasně, jsou to drobnosti. Jedince, který se rozhodl podpořit dobrou věc, to neodradí. Ale zvláštní pachuť zůstává.

Je to prostě charita od „bafuňářského guru“ Miroslava Pelty – majitele jabloneckého klubu, někdejšího místopředsedy fotbalové asociace a České unie sportu, který je obviněn z mnohasetmilionové manipulace se sportovními dotacemi. V jiné kauze, s uplacenými rozhodčími, zase zaujaly Peltovy odposlechy, kde mimo prohlašoval, že „celé jaro bylo cinklé“, nebo že rozhodčím „poslal notičky“ jak vést zápas.

Glosa Ondřeje Hergesella: Charita podle Pelty
3.9 (78.57%) 14 hlasování
Diskuze