Menu Zavřít

Glosa: I dospělí si mohou hrát

15. 2. 2020
Autor: Comic Con

Pražský popkulturní festival Comic-Con ilustroval důležitou věc. Být dospělým už dávno neznamená pracovat od úmoru do úmoru, platit účty a sledovat nekonečné seriály. Dospělí si můžou hrát a nemusí se za to stydět.

Na festivalu se sešli fanoušci sci-fi, komiksů, fantasy i hororu. Třídenní program byl naplněn mimo jiné besedami s hollywoodskými i tuzemskými herci, filmaři, spisovateli i tvůrci komiksů. Již z ceny vstupného (jednodenní vstupenka stála až tisíc korun a fotografie s herci byly zpoplatněny zvlášť) je patrné, že akce necílí na děti, ale na majetnější dospělé. A to je dobře.

Návštěvnost 23 tisíc lidí dokazuje, že mizí dogma, že dospělí by si neměli hrát. Z nedávných dob socialismu si Češi, kromě jiného balastu, přinesli přesvědčení, že dospělí by měli pracovat, platit účty a víkendy trávit na chalupách. Přijatelným vrcholem zábavy je pak nohejbal nebo partička kanasty či mariáše.

O hry je zájem. Hodnota akcií předního britského výrobce Games Workshop roste

Hraví mileniálové

Nastupující generace
mileniálů, kterým je nyní kolem třiceti, ale zažité normy mění. Komiksové filmy
trhají rekordy v návštěvnosti, hudební festival Rock for People je poprvé za 25
let existence vyprodaný, s různými akcemi zaměřenými na jídlo se roztrhl
pytel. Pojem street food již není ekvivalentem párku v rohlíku, ale chutí
z celého světa, které stojí často více, než česká klasika.

Přibývá také obchodů s „hračkami“ pro dospělé (neplést s erotickými pomůckami). Již není ostudou přijít do práce v triku se svým oblíbeným hrdinou nebo mít na stole rekvizitu z filmu. Velký kus práce v tomto ohledu udělala série Harry Potter. Děti, které s knihami rostly, jsou nyní třicátníci a ani v dospělosti na své oblíbence nezapomněly.

Samostatnou kapitolou jsou hry – stolní i počítačové. V roce 2018 Češi za videohry utratili 3,6 miliardy korun, což vydavatelé vysvětlují růstem životní úrovně a chutí investovat do zábavy. Na poli počítačových her slaví úspěch takzvané remastery, tedy staré hry s vylepšenou grafickou podobou, pro hraní na současných strojích. Jejich prodeje ukazují na nostalgii starších hráčů, kteří si chtějí znovu připomenout své oblíbené kousky.

Stolní hry vycházejí stále komplexnější a jejich cena standardně překračuje cenu těch počítačových. Úspěch odvětví ilustruje i hodnota akcií předního britského výrobce Games Workshop, jeho akcie od roku 2016 rostou.

Společnost již chápe, že je správné si hrát a tak to má být.

Čtěte také:

Glosa: Na vlak poklusem aneb Cestující jako sprostý podezřelý

Glosa: Koronavirus řádí v Číně. CzechTourism očekává nárůst turistů

Glosa: Epstein se nezabil aneb Když masy nevěří elitám

Glosa: Poloprázdná MHD a argument Západem

BRAND24

Glosa: Na kolik si ceníte svá data? Deset dolarů, nebo pizzu až do domu?

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).