Generálův odkaz

Ondřej Stratilík 12. srpna, 14:25  -  Ondřej Stratilík
12. srpna, 14:25

Na Jaroslava Klemeše se bude vzpomínat především jako na nejdéle žijícího parašutistu seslaného do protektorátu. Důležitý vzkaz jeho života však tkví i v tom, jak se o něj „postarali“ komunisté.

Až v pondělí 14. srpna odpoledne začne pohřeb s válečnými poctami, dá se čekat, že kolem strašnického krematoria v Praze se seřadí i většina výsadkového praporu z Chrudimi. Jaroslav Klemeš byl jejich patronem. Snažil se být při každé větší události či slavnosti jednotky.

V posledních letech hlavně tiše pozoroval. Anebo když se jej zeptali novináři, zhodnotil um dnešních českých výsadkářů a chválil, jaké vymoženosti používají.

Na oficiálních akcích jej uváděli vždy jako posledního žijícího výsadkáře, který byl vyslán z Velké Británie do Československa. V únoru 1945 dopadl kousek od Nasavrk, vysílal zprávy na západ a se svou vysílačkou Anna se zapojil i do Pražského povstání, když přijímal a vysílal zprávy pro povstalecký štáb.

A jako o posledním žijícím parašutistovi se o něm mluvilo a psalo i v pondělí 7. srpna 2017, kdy pětadevadesátiletý Klemeš ve střešovické Ústřední vojenské nemocnici zemřel.

Ovšem síla jeho osobnosti rezonovala ještě v něčem jiném. Byl jedním z posledních, kteří mohli z osobní zkušenosti vyprávět a popisovat, jak zhovadile se stát hned po roce 1948 choval k těm, kdo vybojovali jeho svobodu. Možná až do smrti „strašil“ ty, kdo komunistickému režimu a jeho zrůdnostem před rokem 1989 aktivně pomáhali.

Jako příslušníka československé armády Klemeše zatkli už na podzim roku 1949. Ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen ke třem letům vězení, několik měsíců strávil na samotce. Ani pak ale na svobodu nemohl. Přímo z Borů jej na další dva roky převezli do tábora nucených prací ve Všebořicích u Ústí nad Labem. Lágr vznikl z internačního tábor pro Němce, bezprostředně po válce jich tu zahynulo několik stovek.

Když Jaroslav Klemeš prožil i tuhle „epizodu“, do vojska se nevrátil. Režim mu to nedovolil. Mohl pracovat jen jako dělník ve stavebnictví či řidič.

Generálporučík Klemeš zdaleka nebyl jen posledním žijícím parašutistou. Připomínal, jak komunistická strana na dlouhá desetiletí rozvrátila hodnoty a základní principy. A i když třeba jen tiše seděl a sledoval chrudimské výsadkáře na nebi, každý kolem něj vnímal, jak hluboké rýhy tady po minulém režimu stále zůstávají.

Přečtěte si další komentáře Ondřeje Stratilíka:

Už jste to podepsal, pane náměstku?

Česká ruleta

Máte transportér? A mohl bych ho vidět?

Letní generálovrat

Politická akademie Martina Stropnického


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít