Generální úklid je to hlavní, co Hrad potřebuje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Generální úklid je to hlavní, co Hrad potřebuje

,
Generální úklid je to hlavní, co Hrad potřebuje

Těžko říct, proč mu to trvalo tak dlouho, ale je jasno. Generál Petr Pavel, bývalý šéf Vojenského výboru NATO, chce být českým prezidentem.

Už od jara 2015, kdy Petr Pavel, jeden z největších kritiků současné ruské a čínské globální politiky, odcházel z čela Generálního štábu Armády ČR, ta otázka visela ve vzduchu a hodně se o ní mluvilo. Jak dlouho bude trvat, než špičkový a zkušený velitel, který navíc v letech 2015 až 2018 prošel nejvyšší vojenskou hodností ve spojeneckých strukturách Severoatlantické aliance, ohlásí kandidaturu na Hrad?

I autor tohoto komentáře, tehdy ještě jako redaktor Lidových novin, 30. dubna 2015 napsal: „Je otázkou, jak se Petr Pavel, z něhož se stala důvěryhodná a známá osobnost, zachová v roce 2018. Tehdy by se měl z čela Vojenského výboru NATO vrátit do Prahy. Plánuje svléknout uniformu a o kandidatuře na prezidenta (o níž se spekulovalo) prý vůbec neuvažuje. Nicméně těžko si představit, že republika, jíž se nedostává elit, si může dovolit postrádat takovou osobnost ve veřejném životě.“

Byl by podle vás Petr Pavel vhodným kandidátem na prezidenta?

Teď už samozřejmě víme, jak to před dvěma roky dopadlo. O Hrad nebojoval a svou kandidaturu nechal uzrát. Po minulém týdnu a generálově vystoupení na stanici CNN Prima News je pravděpodobné, že do prezidentských voleb 2023 už půjde. Po několika mnohoznačných vyjádření (loni na podzim třeba pro Info.cz řekl: „Může nastat situace, kdy budu kandidaturu na prezidenta brát jako službu státu“), tentokrát pronesl: „Jako bývalý voják jsem zvyklý sloužit a být připravený sloužit. Já nabízím službu podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a je na občanech, zda tuto nabídku budou vnímat a zda vznikne příznivá reakce v podobě poptávky.“

Po celou dobu, kdy se o Pavlově prezidentské budoucnosti spekuluje, jeho kritici upozorňují na generálovu službu v Československé lidové armádě a jeho členství v KSČ. Co autor tohoto textu odpozoroval na sociálních sítích, není bez zajímavosti, že řada lidí, kteří vidí v generálově minulosti vidí nepřekonatelný problém, patří mezi fanoušky dnešního Ruska, „alternativních teorií“ a odpůrce západních struktur.

Tenhle virtuální zádrhel, jak můžeme internetové diskuze o minulosti Petra Pavla označit, však – alespoň v autorově očích – přebíjí předlouhé přešlapování. Generál jakoby se bál říct jasné slovo a ono „vyvrcholení“, tedy oznámení, že jde do toho, stále schází. Nejlépe to bylo vidět letos na začátku dubna, kdy na sociálních sítích oznámil, že něco chystá, aby pak z toho byla „jen“ jedna z několika univerzálních iniciativ. Možná je to i důsledek toho, že ve vojenských strukturách, kde dřív názor jednotlivců nikoho nezajímal, žil od svých čtrnácti let.

Každopádně případná kandidatura Petra Pavla je osvěžující. Už jen proto, že Pražský hrad potřebuje generální úklid a vymetení všech proruských a pročínských chapadélek, která kromě několika vyvolených a nevolených nikomu jinému v Česku nepřinášejí žádný prospěch.

Ale zatím nejásejme. Mějme na paměti Pavlova více než pět let stará slova z Lidových novin: „Dělat si plány a očekávání znamená, že se člověk na ně moc upne, a když život začne směřovat jinam, cítí se frustrovaný, což já nechci.“

Generální úklid je to hlavní, co Hrad potřebuje
4.4 (88.89%) 18 hlasování
Diskuze