Fiskální jelen

 Páral 26. října 2016, 13:01  -  Pavel Páral
26. října 2016, 13:01

Není opravdu jednoduché pochopit, jak vlastně funguje fiskální politika této vlády. Skoro by se zdálo, že tady žádná politika není a veřejné finance nikdo neřídí.

Letošní hospodaření mělo skončit sedmdesátimiliardovým deficitem, což se nepochybně nestane. Ministr financí do médií hlásí, že možná bude přebytek a on hospodaří nejlépe od revoluce. Pak vyrazí obhajovat do Sněmovny šedesátimiliardový schodek jako dobrý kompromis v rámci vládního programu. Rozpočet vychází z toho, že ekonomiky oproti letošku ještě zrychlí a příjmy poskočí o velmi neobvyklých pět a půl procenta oproti letošnímu rozpočtu, což dělá 64 miliard. Výdaje pak jen o čtyři a půl procenta, tedy o 54 miliard.

Jenže už teď je jisté, že základ, z něhož se má dovíjet růst příjmů příští rok, bude minimálně o čtyřicet miliard vyšší. Takže dvě třetiny vládního plánu vypotí čeká ekonomika hravě už letos. Jestli přidají příští rok daňové příjmy opravdu pět a půl procenta oproti letošní realitě, což s ohledem na letošní vývoj není vyloučené, budou nakonec rozpočtové příjmy vyšší o více než sto miliard.

Ale čert ví, jak to bude, když ministerstvo financí lautr nic netrefuje. Dokonce ani výdaje. Zejména ty investiční, v nichž je letos rozpočtováno rekordně nízkých 78,5 miliardy a zatím se prostavělo nějakých čtyřicet.


Přečtěte si další komentáře autora:

Ponížení zdravého rozumu

Tvůj byrokrat tě uzdraví?

Tohle není právní stát


Premiér pak přesvědčuje veřejnost, že investice do infrastruktury jsou opravdu prioritou této vlády, ale v rozpočtu na příští rok na ně má 103 miliard, což je o deset miliard méně, než v roce 2012, kdy všichni keynesiáni mezi Aší a Lanžhotem křičeli, jak zlý Kalousek vraždí českou ekonomiku. Člověk je z toho drobet jelen. Víc je prý méně, červené kolečko je prý modrý čtvereček a válka je mír.

Objektivně vzato je to asi nezbytný důsledek koaličních vztahů této vlády. V situaci, kdy spolu ministr financí a premiér nespolupracují a netáhnou jedním směrem, stávají se veřejné finance kořistí resortních ministrů, kteří do státní kasy chodí jak do špajzu a berou si, co je napadne.

V návrhu rozpočtu jsou jako priority uvedeny přidání tomu, navýšení tamtoho, rozšíření oného. Ale proč jde zrovna o tyto priority není jasné. Nebo spíše je. Asertivita ministryně Marksové nezná mezí a priority rozpočtové politiky určuje zřejmě s kamarádkami ve feministickém klubu. A Babiš má evidentně úplně jiné priority, než fiskál, a tak situaci neřeší, nebo možná ani řešit neumí, protože týmová spolupráce, která je ve vládě nezbytná, je pro něj prázdným pojmem.

Jinak jsme mohli mít veřejné finance díky souběhu vnějších i vnitřních faktorů nejzdravější v Evropě a rozpočet přinejmenším střednědobě vyrovnaný a připravený na další problémy světové ekonomiky, které nesporně přijdou. A taková šance nechodí kolem zrovna příliš často.


Dále čtěte:

Vládní koalice se neshodla na snížení DPH. Do voleb se daň nezmění

Babiš chce dokončit rok s vyrovnaným či přebytkovým rozpočtem


Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít