Komentář: Festival daňové zhůvěřilosti

David Tramba 01. dubna, 09:00  -  David Tramba
01. dubna, 09:00

S návratem ČSSD do vládní koalice roste riziko, že daňový systém bude zbytečně složitý a také nespravedlivý.

Progresivní zdanění fyzických i právnických osob, sektorová daň, nemocenská od prvního dne. To jsou priority, jež chce Česká strana sociálně demokratická vyměnit za podporu druhé vlády premiéra Andreje Babiše. Je to důkaz, že strana se obrací prudce doleva a opět hodlá hrát na struny populismu a závisti. A trestat úspěšné.

ČSSD přitom nedokázala žádný z uvedených návrhů prosadit během čtyř let, kdy byla nejsilnější stranou minulé vládní koalice. Tehdy naštěstí měli koaliční partneři z ANO a KDU-ČSL více rozumu a pochybné plány poslali k ledu. Zato dnes, půl roku poté, co sociální demokraté získali ve volbách s bídou sedm procent hlasů, je riziko zmrzačení daňového systému v Česku větší než kdy dříve.

Pochybný výsledek

Realitou je, že silně progresivní zdanění příjmu máme už dnes - díky slevám na dani za poplatníka a jeho děti. Zaměstnanec se dvěma dětmi a hrubou mzdou 25 tisíc měsíčně zaplatí na zálohách na daň z příjmu pouhých 71 korun.

V případě mzdy 35 tisíc je záloha 2081 korun, u osob s příjmem 50 tisíc pak 5096 korun. Tedy progrese jak vyšitá. Co se týká vyšších příjmových skupin, tady úplně stačí ponechat v platnosti takzvanou solidární daň. K čemu zavádět další sazby?


Přečtěte si esej:

Keynesiánská cesta do pekel


Ekonomický „expert“ ČSSD Michal Pícl už před rokem navrhl zavést daňovou progresi také pro právnické osoby, a sice v podobě tří nebo čtyř pásem podle výše firemního zisku. Je to takový klasický trest za úspěch, který mimo jiné bude firmy motivovat k umělému dělení. Už dnes zakládají realitní společnosti samostatné eseróčko pro každou komerční budovu. Jednou se třeba dočkáme stavu, kdy každou výrobní linku v montovně bude vlastnit jiná firma.

Periodicky se vrací do hry další levicový hit - sektorová daň. Tedy zvýšená sazba daně ze zisku pro „zlé“ společnosti z odvětví financí, telekomunikací a energetiky. ČSSD o sektorové dani prohlašuje, že je to v Evropě naprosto normální a běžná věc. Inu, realita je taková, že tuto daň zavedly takové ryze demokratické země, jakými jsou Polsko a Maďarsko. Praktický výsledek je však velmi pochybný.

V začarovaném kruhu

S ČSSD se lze shodnout alespoň na tom, že odliv dividend a jiných zisků z Česka v rozsahu 300 miliard korun ročně je problém. Jenže byla to právě koaliční vláda ČSSD s ANO, která v závěru roku 2014 přijala zrůdnou novelu zákona o dani z příjmu. Ta fakticky osvobodila od srážkové daně z dividend peníze vyplácené zahraničním vlastníkům. Od té doby platí 15procentní daň z dividend už jen dvě skupiny firemních vlastníků - malí akcionáři a tuzemští podnikatelé, kteří svou firmu vlastní napřímo. Ocitáme se v začarovaném kruhu.

Špatný zákon motivuje byznysmeny zakládat holdingy v Nizozemsku či na Kypru a vyvádět peníze z Česka pryč. Sociální demokraté je za to opakovaně kritizují a sbírají laciné body u voličů. Inu, tak už to ve světě levicového populismu chodí.

Čtěte také:

Daňové změny v roce 2018 ulehčí zaměstnancům i podnikatelům

Kolik stojí daňový poradce?

Daňová revoluce: na paušály dosáhne méně podnikatelůSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Láká vás na dovolené zorbing, rafting, canoyning? Pozor na výluky v pojištění
Expres doklady - občanka a pas do 24 hodin: kde a kdy si vyzvednout
Vyznejte se v SPZ jako expert
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Hry pro příležitostné hráče