Esej: V supermarketu myšlenek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: V supermarketu myšlenek

,
Esej: V supermarketu myšlenek
Zdroj: Profimedia.cz

Měli bychom regulovat intelektuální nabídku stejně jako trhy se zbožím a službami?

Ze záplavy názorů na současnou situaci si stojí za to vždy přečíst komentáře exguvernéra Miroslava Singera. V své úvaze pro Lidové noviny (Covid je více než medicínský problém. Je to signál o potížích naší západní civilizace, 2. října 2020) vyslovuje kontroverzní hypotézu, že náklady na potlačování nemoci covid19 jsou neúměrné přínosům, které získáváme.

Za potlačování nákazy radikálním omezením fungování ekonomiky, zejména sektoru služeb, který je založen na lidské interakci, platíme zmenšováním ekonomiky, tedy vlastním chudnutím.

\"\"

Nárůsty počtu nakažených podle bývalého guvernéra nestoupají exponenciálně a na komplikace spojené s covidem19 umírá velmi malé množství lidí, příslušníci mladé generace prakticky vůbec.

Ve jménu spotřebitele

Singer klade nepříjemnou otázku, proč tomu tak je a proč činíme tyto sebedestruktivní kroky (ostatně činí je většina států). Zásadní vinu pak přičítá takřka neomezenému a extrémně levnému šíření informací (a dezinformací) prostřednictvím moderních technologií.

V době, kdy tradiční média, v nichž procházejí informace dlouhodobě nastaveným redakčním sítem, mají velmi silnou konkurenci ve facebookových debatách a internetových serverech, kde takové síto není, se spolu mísí kvalitní a nekvalitní informace. Vznikají hoaxy, které se stávají „oficiálními“, když je převezme politik či jiná veřejná instituce.

A s odkazem na „netolerantnější“ systémy, zejména v Asii, které se dokázaly s nákazou vyrovnat lépe, Singer naznačuje radikální důsledky pro liberální západní společnost.

Jeho závěr je takřka nepřijatelný pro všechny české ekonomy, kteří vyrůstali aspoň jednou nohou v socialismu, a to, že volný trh…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?