Esej: V příliš temném stínu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: V příliš temném stínu

,
Esej: V příliš temném stínu
Zdroj: Richard Cortes

Opozice v Česku se stala jen povinným mediálním doplňkem vlády.

Bývalo zvykem, že opoziční strany, které čekají na svou šanci vládnout, sestavovaly stínové vládní kabinety. Strany tím nabízely věcnou, ale i konkrétní osobnostní alternativu, jakýsi tým relevantních náhradníků, kteří jsou připraveni okamžitě nastoupit do úřadu, bude-li to třeba. Ministři stínových vlád bedlivě sledovali agendu svých vládních soupeřů, oponovali ji, nabízeli jiné cesty, alternativy, okamžitě kritizovali, když se vládě něco nedařilo, ale také ihned nabízeli možnosti, jak věci udělat jinak, aby fungovaly lépe.

Tato britská tradice stínových vlád se díky ODS svého času přelila i do České republiky. Každý ministr měl svůj opoziční stín, který se od něho nehnul a pečlivě a do detailů sledoval vládní agendu, aby ministr nebyl ani chvíli v klidu, uspokojen sám sebou. Politika se tak projevovala jako permanentní střet individualit, které soupeří nejen o konkrétní podobu politiky, ale také o to, kdo je ta vhodná osobnost na ministerský post. Voličům stačilo podívat se a hned mohli říct: ten tomu rozumí, ten umí všechno vysvětlit, ten je na svém místě, případně ten se tam nehodí, tento stínový ministr, tato stínová ministryně, ti by byli lepší.

Stínové vlády upadly do mediálního zapomnění. Už asi nejsou potřeba, protože politické strany přestaly být prostorem, v němž vznikají varianty politické, společenské budoucnosti, plány na lepší příští a s nimi rostou i silné osobnosti, které by tyto plány naplňovaly. Politika se smrskla na přitahování pozornosti, pro niž už není potřeba věcná či odborná resortní debata, nýbrž mediální strategie, přesvědčivá inscenace politiky jako…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?