Esej: V centru nezájmu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: V centru nezájmu

,
Esej: V centru nezájmu
Zdroj: Richard Cortés

Význam Česka v evropském projektu nejlépe vystihuje častá záměna názvu našeho státu s Čečenskem.

Evropská unie, jak ji známe dnes, vznikla náhodně. Na prvopočátku stálo účelové počínání Francie, která hledala, jak si zajistit zdroje uhlí z poválečného Německa. V roce 1951 tak vzniklo Evropské společenství uhlí a oceli, které de facto představovalo mírovou dohodu mezi Francií a Německem.

Kniha amerického historika Tonyho Judta Velká iluze? z konce devadesátých let minulého století, která nyní vychází česky, systematicky zkoumá, co za myšlenkou „Evropy“ vůbec stojí a jaká má omezení. A v lecčems nečekaně přesně popisuje i dnešní realitu. Ve fascinujícím analytickém eseji uvidí svůj plastický obraz i Východoevropané včetně Čechů, které Judt dobře znal (naučil se i česky). Obrázek to ale není vždy lichotivý.

Zrození mýtu

Ekonomický rozkvět v padesátých letech, kdy se výkon německé ekonomiky na hlavu zdvojnásobil a v dalších zemích výrazně posílil, byl podnětem k vytvoření společného trhu v roce 1957. Následovala společná zemědělská politika, která udržovala ceny evropské zemědělské produkce nad světovými – jako specifická podpora francouzského či italského venkova. Extrémně nákladná věc, která přežila do současnosti.

Zakládající bohaté západoevropské členy společenství vedlo ke sjednocování především prohlubování hospodářské spolupráce. Mýtus Evropy vznikal mimoděk a postupně. „Opravdu to byla šťastná náhoda, nikoli záměrné rozhodnutí, nebo přinejmenším ne oficiální politické rozhodnutí,“ píše Judt. Tento hospodářský blok však měl od začátku expanzivní úmysly, neochraňoval pouze zájmy původních členů, tedy Francie, západního Německa, Itálie a států Beneluxu, ale počítal s expanzí a rozšiřováním trhu. Zrodil se tak mýtus Evropy, totiž že Evropské společenství…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?