Esej: Úspěšní následovníci - Euro.cz

Přihlášení

Esej: Úspěšní následovníci

,
Esej: Úspěšní následovníci
Zdroj: Vojtěch Velický

Současní politici imitují své prvorepublikové předchůdce na výbornou především ve vytváření deficitů veřejných financí a státního dluhu.

Pohled do minulosti může být někdy osvěžující. Zejména pokud si naši předci vedli ještě hůř než my. Platí to jednoznačně v případě státního rozpočtu a veřejných financí v období meziválečného Československa.

Idylická představa, že v meziválečném období vládli rozpočtově zodpovědní politici, je v obecném povědomí pevně zakořeněná. Politici v čele s prvním ministrem financí Aloisem Rašínem sice navrhovali vyrovnané státní rozpočty, nicméně skutečnost byla až na výjimky jiná.

Stát končil v hlubokých deficitech, existovala obrovská míra přerozdělování a vedle tištění peněz a mohutného danění si politici na provoz státu a platy státních zaměstnanců také ve velkém půjčovali.

Poválečné deficity

„Jedno je zajímavé: my Češi máme do velké míry kulturně zafixované, že dluh je špatná věc. ‚Babičky říkaly, že dluh je zlý‘, tak ho často instinktivně odmítáme. Místo toho, abychom se na něj dívali pozitivně jako všude na světě. Je to kredit. (…] Jestli tedy bude letošní deficit deset procent HDP, tak pokud budou tyto peníze správně použity, nebude to velký problém. Naopak.“ Takto se před pár dny vyjadřoval novopečený šéf ekonomického týmu Ústředního krizového štábu Jan Švejnar, který působí na Kolumbijské univerzitě.

Nicméně pohled historiků ukazuje, že Češi s úvěrem a deficitním financováním už dávno mají velké zkušenosti a v meziválečných letech je dovedli k dokonalosti. Vlády si musely půjčovat od bank na svůj provoz i neplánovaně během roku, protože rozpočet prostě špatně odhadly. A problémem za první republiky bylo především Švejnarem…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?