Esej: Škola základ života 4.0 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Škola základ života 4.0

,
Esej: Škola základ života 4.0
Zdroj: Vojtěch Velický

Jak má vypadat výuka v době, kdy se důležité informace dozvíme snáze z jiných zdrojů?

Jaká škola, taková budoucnost. Na začátku devadesátých let minulého století to byla dost omílaná moudrost. Zdála se být samozřejmá jako málokterá jiná a byla všeobecně přijímaná. Vždyť i komunisté, jejichž vlády se Češi a Slováci na konci osmdesátých let přejedli, dobře věděli, že kdo ovládá školství, ovládá budoucnost, a tak si i tehdy v těch „zlatých devadesátých“ všichni mysleli, že stačí jen školu do široka otevřít, zbavit ji ideologické náplně a všechno bude v pořádku. Jenže to nestačilo a v pořádku není nic, spíše naopak.

Česká společnost je po třiceti letech permanentní školské reformy tam, kde byla. Nejenom že neví, jak a co učit, na co děti a mladé lidi ve školách připravovat, ale neví ani to, zda se do vzdělání vyplatí investovat. Zda má, či nemá školy a lidi v nich lépe platit, nebo zda dát peníze raději jinam.

Že to není pravda? Že politici o školství a zejména o penězích pro učitele mluví prakticky pořád? Ano, když jde o to někoho svést, chytit na pěkná slova, to jistě zvládne kdekdo, od regionálních politiků po předsedu vlády. Všichni dokážou - a někteří velmi hezky - vystoupit s tím, že školství potřebuje peníze. Když se ale má přistoupit k činům, je to horší.

Současný premiér Andrej Babiš se rád chlubí tím, že to byl on, kdo učitelům konečně přidává systematicky, jenže ve srovnání s vyspělým světem je to pořád málo.

V posledním přehledu úrovně vzdělávání…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?