Esej: Seber si z minulosti to nejlepší - Euro.cz

Přihlášení

Esej: Seber si z minulosti to nejlepší

,
Esej: Seber si z minulosti to nejlepší
Zdroj: Richard Cortés

Permanentním probíráním detailů života v normalizaci jsme se dostali do bodu životní paralýzy, protože se neumíme rozhodnout, která verze minulého platí.

„Znič strach a obavy, ničeho se neboj a otevři nové možnosti, jen tak budeš moci vidět jasně, co je před tebou. Seber si z minulosti to nejlepší a potom ji nech navždy rozplynout v mysli. Je to jako zavřít dveře a otevřít okno. Dýchej volně celým tělem, ať máš mysl klidnou, prázdnou, čistou jako zimní vzduch.“ Autor výše uvedeného citátu, osvícený Buddha, není jediný, kdo v životě doporučuje naučit se zapomínat a čistit paměť.

Německý filozof Friedrich Nietzsche v jedné ze svých Nečasových úvah nazvané O užitku a škodlivosti historie pro život popisuje dokonce západní lidstvo jako společenství postižené „historickou chorobou“, kvůli níž chřadneme a chřadneme. Veškeré lpění na minulosti jako hodnotě samé o sobě odvrací lidské tváře od budoucnosti a současnosti a znemožňuje jim nabrat skutečné síly života. A tak si s sebou neseme dějiny jako balvan na noze, který už pro jeho obrovskou velikost nemůžeme utáhnout. A přitom, jak říkají Buddha i Nietzsche, tedy mudrcové Východu i Západu, umíme žít jen tady a teď.

Když člověk sleduje vzrůstající intenzitu, s jakou se česká společnost pouští do debat zejména o blízké minulosti v době komunistického režimu, začíná oba zmiňované myslitele docela dobře chápat.

Permanentním probíráním detailů života v normalizaci, kterým dosavadní vlna historicismu vrcholila, jsme se jako společnost dostali do bodu životní paralýzy, protože se neumíme rozhodnout, která verze minulého platí. Nedokážeme ani říct, co žijeme dnes. Společnost…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?