Esej: Plátci daní všech zemí, spojte se! - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Plátci daní všech zemí, spojte se!

Antonie Doležalová,
Esej: Plátci daní všech zemí, spojte se!
Zdroj: Richard Cortes

Krize vyvolaná pandemií koronaviru znovu otevírá problematiku „daňových rájů“. Na černé pasažéry svých ekonomik ukazují zadlužené státy stále hlasitěji.

Zatím nevíme, jaké hloubky dosáhne právě začínající krize, kolik odvětví smete, kolik firem dovede k bankrotu a kolik lidí uvrhne do chudoby. Je však jisté, že čím bude hlubší a delší, tím víc budeme svědky na jedné straně úsilí států zvýšit daně s cílem získat finanční prostředky na řešení dopadů krize a na straně druhé rostoucího množství podvodů a úniků do daňových rájů ve snaze placení daní se vyhnout.

Zrození leviatana

Hospodářské dějiny nás učí, že každá krize za posledních sto let vedla k neuvěřitelnému nárůstu daňových podvodů a rozšiřování daňových rájů. Na začátku historie daňových rájů však nestojí jen vynalézaví podnikatelé, ale také nenasytné vlády. Daňové ráje jsou výsledkem dynamického vztahu mezi vládním úsilím maximalizovat státní příjmy a soukromým úsilím minimalizovat zdanění.

Historie daňových rájů se začala psát v letech 1918 až 1919 poté, co se Evropou a velkou částí světa prohnali všichni apokalyptičtí jezdci najednou. První světová válka, pandemie španělské chřipky, bolševická revoluce a kolaps několika říší včetně jejich koloniálních panství, které byly do vypuknutí velké války opěrnými body světového hospodářsko-politického uspořádání. Našel se sice jeden ekonom, jmenoval se John Maynard Keynes, který pořád dokola opakoval tehdejším evropským vůdcům „Spolupracujte! Spolupracujte!“, ale vůdci, kteří zasedli k jednání o poválečném uspořádání Evropy, tolik toužili být nejdůležitější, že systém evropské hospodářské spolupráce zničili a dali průchod národnímu sobectví.

A jak se každý stát snažil řešit svou situaci na vlastní pěst…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?