Esej: Kolik mečbolů na Trumpa? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Kolik mečbolů na Trumpa?

,
Esej: Kolik mečbolů na Trumpa?
Zdroj: Vojtěch Velický

Jak je možné, že politická moc americké Republikánské strany roste i ve chvíli, kdy ztrácí voliče.

Minulý týden odhlasoval Senát amerického Kongresu, že prezident Spojených států smí vydírat zahraniční spojence za účelem vlastního politického zisku. Není to sice pěkné, řekli někteří republikánští senátoři, ale na odvolání z funkce to není. Ústavní žalobu za odvolání prezidenta Trumpa, již iniciovala Sněmovna reprezentantů ovládaná opozičními demokraty, tak podle očekávání republikánský Senát zamítl.

Před jedenadvaceti lety dopadla velmi podobně ústavní žaloba proti Billu Clintonovi. Tehdy ji do Senátu prosadili opoziční republikáni, ale neměli v komoře dost hlasů na její schválení. Tehdejší Senát byl rozdělen doslova fifty fifty: obě strany měly rovnou polovinu senátorů (takže v mnoha hlasováních zbylo rozhodnutí na viceprezidentovi Alu Goreovi).

Impeachment je politika

Ačkoli je tedy výsledek obdobný, impeachment z konce dvacátého století se od toho současného ve dvou podstatných rysech lišil. Clinton se dostal do trablů kvůli tomu, že pod přísahou zatloukal, kam všude se dostal či nedostal jeho penis. To není frivolita, nýbrž legální fakt: Senát de facto odhlasoval, že pokud vám dáma prokáže úsluhu ústy, ona s vámi sex má, kdežto vy s ní nikoli.

Taková pozice má tři roviny. Právně vzato je všechno o. k., protože právně vzato je o. k. skoro všechno, když dokážete zaplatit ty správné právníky. Věcně vzato je to naopak daleko za hranicí absurdity, jak potvrdí každý, kdo měl s řečeným úkonem tu čest ať již z kterékoli strany.

Ani právní výklad, ani zdravý rozum však při senátním hlasování nebyly podstatné. Co naopak…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?