Esej: Klub vyvolených - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Klub vyvolených

,
Esej: Klub vyvolených
Zdroj: Vojtěch Velický

Prudký růst cen nemovitostí kreslí tlustou dělicí čáru mezi bohatými a chudými obyvateli Česka.

Letošní filmové Oscary ovládly dva filmy, jejichž hlavní postavy se pohybují na úplném okraji společnosti a v dějovém klimaxu zavraždí své úhlavní nepřátele. Akt vraždy je odplata za veškerá příkoří, křivdy a bezpráví nahromaděné během života, z nichž postavy nemohly ven.

Řeč je o korejském filmu Parazit a americkém Jokerovi. Oba snímky upozorňují na to, že existuje velká skupina lidí žijících na okraji společnosti bez reálné šance na změnu. Není to přirozeně jen fenomén Spojených států amerických či Jižní Koreje. V Česku žijí „na hraně“ statisíce lidí, kteří se potýkají s dluhy a možnost oddlužení je pro ně nedostupná. Jejich nespokojenost vede k radikalismu, snaze po rychlém řešení, k volbě populistických politiků a ztrátě důvěry ve společné soužití. Stav nejnižších společenských vrstev je přitom indikátorem stavu celé společnosti.

Malé velké nerovnosti

Ze statistik příjmů by se mohlo zdát, že Česko patří mezi státy s nejnižší mírou nerovnosti. Podle různých databází včetně Eurostatu jsou v tuzemsku rozdíly mezi těmi, kteří vydělávají nejméně, a těmi, kteří vydělávají nejvíce, nejnižší v Evropské unii.

Kdo však občas zabloudí do Ústeckého kraje či na Karlovarsko nebo třeba jen sledoval stylizovaný portrét Mostu ve stejnojmenném seriálu, může zapochybovat, jestli je Česko skutečně tak rovnostářské.

Statistiky v tomto případě nejsou nejlepším vodítkem. „Pokud by existovala soutěž o nejnesmyslnější a nejvíc zatemňující ukazatel v ekonomice a sociologii, relativní příjmová chudoba by ji nejspíš opanovala se suverenitou oštěpaře Jana Železného“ píše sociolog Daniel Prokop ve…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?