Esej: Když v jednoduchosti není krása - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Když v jednoduchosti není krása

Přemysl Souček,
Esej: Když v jednoduchosti není krása
Zdroj: Richard Cortés

Kdo chce najít funkční řešení, musí odhodit ideologii.

Jak se snaží stát hasit následky koronavirové krize, sleduje asi každý. Stejně jako nikdo neunikl informacím o nelegální migraci či zprávám na téma klimatické změny. Recepty, které na řešení těchto problémů používají jednotlivé země, případně Evropská unie, mají jedno společné. Na věc obvykle nahlížejí jen z jednoho úhlu (tedy jednoduše) a podle toho nastolují řešení (jednoduchá). Leč sebelépe myšlená politická řešení pojatá jen z jedné perspektivy nemohou fungovat. Protože jednostranná řešení fungují jen v jednostranných či jednorozměrných situacích.

Je pozoruhodné, že ač mají aparáty politických stran i poslanci parlamentů či Evropská komise peníze na nejrůznější poradce, málokdy přijdou s řešením, jež se dá nazvat opravdu komplexním. Tedy takovým, které seriózně bere v úvahu pohledy z nejrůznějších stran, jejich vzájemné vazby a možné budoucí důsledky, a podle nich navrhuje východisko.

Samozřejmě se všechna předkládaná řešení snaží vypadat jako komplexní a zohledňující všechny souvislosti. A kromě toho se prezentují jako chvályhodná či přímo bohulibá. Diskuse okolo nedomyšlených či rovnou ignorovaných aspektů se současně označí za populistickou a protivnými argumenty se pak už nikdo „seriózní“ (či spíše „korektní“) nezabývá.

Anarchy in the USA

Nedávno se například objevila zpráva, že v americkém Minneapolisu, kde začaly pouliční bitky po nesmyslné smrti černocha při policejním zákroku, rozpustí policii. Když se reportérka liberální (!) CNN zeptala prezidentky městské rady, koho mají lidé v případě nouze volat, ta nedokázala kloudně odpovědět.

Pokud tedy za kloudnou odpověď nebereme to, že město vytvoří nový systém veřejné bezpečnosti, který ochrání tamní…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?