Esej: EUergreen aneb Další poslední šance - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: EUergreen aneb Další poslední šance

,
Esej: EUergreen aneb Další poslední šance
Zdroj: Profimedia.cz

Unii zvoní hrana. Už zase. Zachránit ideu evropského společenství prý může jen úspěšná likvidace ekonomických ztrát způsobených koronavirem.

Ani cent navíc na pomoc Jihu – hlásí titulek populárního nizozemského týdeníku Elsevier Weekblad, na němž jsou vyobrazeny dvě části Evropy. Na Severu se tvrdě pracuje, zatímco Jih reprezentují dvě relaxující postavy: Ital s mohutným knírem u espresa a vína, s rozloženou oblíbenou deskovou hrou backgammon a rukama za hlavou; pod ním slečna v plavkách a slunečních brýlích, intenzivně surfující na mobilu.

Skoro jako by to kreslil exprezident Václav Klaus, který svého času parodoval finanční pomoc krachujícímu Řecku tím, že řecká ekonomika je jen černá díra, do níž nemá cenu cokoliv házet, protože lidé v této zemi moc nepracují, leží pod olivovníky a popíjejí ouzo.

Nizozemsko patří k takzvané „spořivé čtyřce“ (Dánsko, Švédsko, Rakousko, Nizozemsko), která se staví na odpor proti jakémukoliv společnému zadlužování Evropské unie, jež trochu překvapivě ve snaze zmírnit hospodářský dopad koronakrize navrhuje jindy mimořádně spořivá německá kancléřka Angela Merkelová a s ní francouzský prezident Emmanuel Macron. Evropská komise tento plán rozvinula do širší představy balíku 750 miliard eur, v němž by půl bilionu eur (původní návrh „Merkron“), vypůjčených na finančních trzích, byly dotace a 250 miliard úvěry především nejvíce postiženým ekonomikám.

Dluhová unie zadními vrátky

Obecně se má za to, že chystaný balík je poslední možností, jak zachránit před krachem Itálii, která měla velké fiskální problémy již před koronakrizí (táhnou se ale prakticky od vzniku eurozóny) a jejíž krach by ohrozil stabilitu eura. To byl také zřejmě důvod,…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?