Esej: Dolarová periferie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Dolarová periferie

,
Esej: Dolarová periferie
Zdroj: Profimedia.cz

Koronavirová pandemie bude zátěžovou zkouškou pro stabilitu nového finančního světa, ve kterém žijeme po krizi 2008.

V současné vřavě jsem si vzpomněl na rozhovor s profesorem Harvardovy univerzity Kennethem Rogoffem, který se uskutečnil před dvěma lety. V prosluněné budově Littauer Center, kde sídlí tamní ekonomická fakulta, jsme se dostali až ke zdánlivě odtažitému tématu. Rogoff tvrdil, že velkým nebezpečím pro lidstvo soustředěné do přelidněných aglomerací může být nakažlivá přenosná nemoc, která způsobí obří paniku a nevratné škody.

Covid-19 tuto představu zatím naplňuje, třebaže se ještě pořád hraje o to, jak výrazné škody na lidských životech, finančních trzích a světovém hospodářství bude mít. Zavřené hranice, přerušené dopravní spojení, lidé v karanténě, nefunkční veřejné instituce, restaurace, obchody (nehledě na omezené osobní svobody) výrazně naruší mezinárodní obchod a hodnotové řetězce, do kterých je zapojena i proexportní česká ekonomika.

Pavučina závazků

Ve středověku se při panujícím moru zavřely brány městských států, aby se choroba nešířila, přičemž uniknout mohli jen vyvolení (kteří občas nákazu vzali s sebou).

Dnes máme lékařskou péči na neskonale vyšší úrovni a dostupnou masám, avšak svět je daleko propojenější. Patrné je to především ve světovém finančním systému, který na pandemii koronaviru covid-19 zareagoval jako první a jako vlaštovka nám naznačil podobu letošního jara.

Propuknutí pandemie koronaviru a šok, který preventivní opatření způsobila nejprve v Číně, poté v Evropě a ve Spojených státech, podstatně ovlivní ekonomickou aktivitu. Situaci popsal precizně „věštec“ peněžního trhu Zoltan Poszar, původem maďarský analytik, který pracuje pro newyorský investiční výzkum Credit Suisse: „Dodavatelský řetězec je platební řetězec…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?